Všichni moc dobře známe hlavní město Velké Británie nebo Rakouska. Nicméně jak je to s vaší znalostí hlavních měst dalších evropských zemí? Zkuste si naši zeměpisnou výzvu a zjistěte, jak jste na tom se znalostmi ze základní školy.

Kvíz: Znáte hlavní města evropských států?

Na světě je několik malých států

Na světě existuje přes 190 států, které jsou podle OSN jednoznačně uznány za samostatné státy. Kromě nich existuje dalších 19, u nichž není oficiálně potvrzeno, zda se jedná o samostatné státy, či jsou přidruženy k jiným zemím. Nejmenším státem z hlediska populace je Městský stát Vatikán v Římě, který má přibližně 800 obyvatel. Druhým nejmenším je Tuvalu, dále následují města Nauru, Palau, San Marino a Monako. Naopak nejlidnatější zemí je Čína, následovaná Indií, USA, Indonésií a Brazílií.

Zdroj: Youtube

V Evropě se nachází 44 států, v Africe 54, v Asii 48, v Latinské Americe a Karibiku 33, v Oceánii 14 a v Severní Americe 2. Vedle dobře známých evropských států a jejich hlavních měst existují i země jako Východní Timor se svým hlavním městem Dili, Tuvalu (Funafuti), Uzbekistán (Taškent), Zimbabwe (Harare), Tonga (Nuku'alofa) a Tádžikistán s hlavním městem Dušanbe.

Zdroje: vlasta.cz european-union.europa.eu ocko.tv cs.wikipedia.org

Související články