Nejmladšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily před dvěma lety, jsou Slavné lázně Evropy, Great Spas of Europe, a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. V roce 2019 se na seznam dostaly i Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Mimo tyto památky patří do seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská vila Tugendhat, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Do seznamu pak patří i nehmotné památky, k nim se za řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Můžeme být pyšní, protože pokud jde o počet památek zapsaných v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, patříme mezi velmoci. Zajímavých a krásných míst je samozřejmě u nás mnohem víc, a nemusí být ani zapsaná v seznamu UNESCO. K přírodním krásám patří třeba Český ráj, kde najdete unikátní faunu i floru, vyvřeliny i skalní města. Česká republika je poseta hrady, zámky, starověkými ruinami, národními parky, kostely, horami, pivovary i vinařstvími. To všechno stojí za vidění.

Kvíz: Jak dobře znáte naše nejvýznamnější památky zapsané v UNESCO

Zdroj: Vlasta.cz

Související články