Kvíz: Ukažte, jak dobře znáte naše nejvýznamnější památky zapsané v UNESCO

Ivana Ašenbrenerová | 27. 4. 2023
Náměstí Zachariáše v Telči
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou
Zahrady Kroměříže

Česká republika je možná malá rozlohou a počtem obyvatel, ale rozhodně si nezadá v počtu krásných míst. Šestnáct památek je dokonce zapsaných na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Které k nim patří a které rozhodně stojí za to vidět?

Nejmladšími přírůstky, které české dědictví UNESCO rozšířily před dvěma lety, jsou Slavné lázně Evropy, Great Spas of Europe, a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. V roce 2019 se na seznam dostaly i Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Mimo tyto památky patří do seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská vila Tugendhat, sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Do seznamu pak patří i nehmotné památky, k nim se za řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.

Můžeme být pyšní, protože pokud jde o počet památek zapsaných v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, patříme mezi velmoci. Zajímavých a krásných míst je samozřejmě u nás mnohem víc, a nemusí být ani zapsaná v seznamu UNESCO. K přírodním krásám patří třeba Český ráj, kde najdete unikátní faunu i floru, vyvřeliny i skalní města. Česká republika je poseta hrady, zámky, starověkými ruinami, národními parky, kostely, horami, pivovary i vinařstvími. To všechno stojí za vidění.

Kvíz: Jak dobře znáte naše nejvýznamnější památky zapsané v UNESCO

0/12
Váš výsledek:
a

Zdroj: Vlasta.cz

KVÍZ: Co je cold brew a jak se jmenuje nejmenší káva
Inspirace

KVÍZ: Co je cold brew a jak se jmenuje nejmenší káva

KVÍZ: Čumiš jak ščur do ryny aneb Ukažte v testu, jak rozumíte ostravsky
Inspirace

KVÍZ: Čumiš jak ščur do ryny aneb Ukažte v testu, jak rozumíte ostravsky

Jak dobře znáte pohádku Tři veteráni? Ukažte se v kvízu!
Inspirace

Jak dobře znáte pohádku Tři veteráni? Ukažte se v kvízu!

Tagy Česko Evropa Jízda králů Jizerské hory Jizerskohorské bučiny kulturní dědictví masopust Montanregion Krušné hory - Erzgebirge Národní hřebčín Kladruby nad Labem Praha Světové dědictví UNESCO UNESCO