Příběh tří chlapíků, kteří se vracejí z války, napsal Jan Werich. Vydal ho v roce 1960 s dalšími v knížce Fimfárum. Zfilmování se dočkala i pohádka Koloběžka první s Dádou Patrasovou v titulní roli.

Kvíz: Jak dobře znáte oblíbenou pohádku Tři veteráni?

Skvělá parta

Vtipnou pohádku o chamtivosti a trestu, který si sice složitě hledá cestičku, ale do cíle dojde, vyšperkovalo skvělé herecké obsazení. Režisér Oldřich Lipský dal do svého předposledního celovečerního filmu také všechno. Děj parádně odsýpá a neumíte si představit, že by požitkářského dělostřelce ve výslužbě hrál někdo jiný než Rudolf Hrušínský st., kníratého šviháka exdragouna Petr Čepek a mírného kuchaře Josef Somr. Stejně tak si oblíbíte podplatitelného celníka se slabostí pro cigarety s velbloudem Milana Lasicu, nebo vypočítavého ministra informací Zdeňka Svěráka. Vychytralá královská rodinka dostane na frak, jak už to v pohádkách bývá.

Zdroj: Youtube

Pohádka Tři veteráni oplývá nezapomenutelnými scénkami a hláškami. Princeznin prodlužující se nos, korunovaný v zahraničí metálem, vítaný chlebem a solí, ale jinde zaháněný horkou vodou v podezření, že je to had. Veteráni utíkající v kadibudkách... Stíhali jste vnímat také exteriéry? V královské sídlo se proměnil hrad Křivoklát, zahrála si obec Dobrovíz, Koněpruské jeskyně, zámecký park Průhonice, Karlův most. V Německu se natáčelo v Quedlinburgu.

Nezapomenutelné

Opáčko

Pamatujete si, jak to je napsané v populární písničce? Zkuste si ji zanotovat, slova vám naskočí sama. Také si ji můžete připomenout ve videu. A tady máte, pro každé případy, nápovědu: „Nemít prachy – nevadí, nemít srdce – vadí, zažít krachy – nevadí, zažít nudu – to vadí ... není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo.“

Zdroj: Vlasta.cz, Youtube.com, CSFD.cz

Související články