Bez okouzlujícího darebáčka Vaška v podání herce Tomáše Holého by film možná upadl v zapomnění. Málokdo ví, že měl trochu natrénováno ze svého prvního filmu Babička je ráda, ve kterém se potkal s Jiřinou Šejbalovou a Vladimírem Menšíkem.

Tam se jen mihl, v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku už ho ale čekaly stovky stránek ve scénáři.

Jak vytrhnout velrybě stoličku

Kdo rozhodl, že roli dostane Tomáš Holý?

Film měl prosincovou předpremiéru v kině, kam se sešli lidé pohybující se kolem filmu a příbuzní herců. Ovšem teprve zařazení do štědrovečerního programu v roce 1977 vyvolalo smršť a do nového roku vkráčel Tomáš Holý už jako celorepublikově milovaná hvězda.

O tom, jak roli získal, putuje více historek. Podle jedné si ho režisérka všimla až při odchodu z konkurzu, protože udělal zajímavé gesto s čepicí. Jiná přisuzuje rozhodné slovo jeho filmovému tátovi Františku Němcovi, který mu věřil.

Naopak synovi Aleny Poledňákové, který byl předlohou pro roli Vaška, se Tomáš nelíbil. Měl divný účes a prý vypadal jako „tlustá teta“.

VIDEO: Jak vytrhnout velrybě stoličku – nejlepší hlášky. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Zajímavosti o filmu

  • Všimli jste si herečky Stelly Zázvorkové? Má ve filmu dvě věty.
  • Vlastimil Harapes, který hraje Annina tajného přítele, šéfa baletu, měl původně být jenom poradce. Předaboval ho Jiří Klem.
  • Vaška zastupuje při lyžování dablér, mámu Annu při tanci baletka.
  • Napínavý příběh o horolezcích, který Vašek poslouchá v rádiu, byl vytvořen jen pro film a načetl ho Petr Haničinec.
  • Mezi exteriéry možná poznáte základní školu na pražském sídlišti Petřiny nebo vlakové nádraží v Rokytnici nad Jizerou.

Zdroj: vlasta.cz, csfd.cz

Související články