Kvíz o kávě: co je cold brew a kde najdete baristu?

Historek o prvním kávovém nápoji je moc. Nedají se ověřit, tak si můžete vybrat tu, která se vám nejvíc líbí. Nebo si dokonce nějakou vymyslet. Celkem hezké je povídání o etiopském pasáčkovi koz, jehož stádo okusovalo plody stromu. Následně zvířata vesele poskakovala, plná energie. Pasáček si je natrhal do mošny a zkusil také. Jak došlo k pražení zrnek kávovníku? Byl to kdysi obvyklý postup zpracování různých bylinek, aby se posílil jejich účinek.

Zdroj: Youtube

Na lodi

Z Etiopie doputovala kávová zrna do Jemenu, zřejmě si ji brali na cestu otroci, kteří věděli, že jim pomůže překonat strasti dlouhého putování. Kávovníky se pěstovaly a vznikaly plantáže. Z jemenského přístavu Mokka se poklad rozšířil do celého světa. Holanďané přivezli kávovník francouzskému králi Ludvíku XIV. Stal se ozdobou jeho skleníku. Jedna z rostlin byla zaslána do Jižní Ameriky a zřejmě založila celou kávovou dynastii.

Zajímavosti

  1. Kávové zrno je vlastně pecka, nikoliv plod. Plody kávovníku vypadají jako třešně a dají se jíst. Sušené se v některých zemích používá k výrobě čaje zvaného cascara.
  2. Asi vás nepřekvapí, že káva hýbe světem obchodu. Po oleji je to druhá nejdůležitější komodita.
  3. V roce 2011 britští inženýři vytvořili vůz, kde se místo benzínu do nádrže sypala káva. Obrazně samozřejmě. Ekologické palivo pohání nejen mozek, ale také auta.

Zdroj: vlasta.cz, youtube.com

Související články