V testu jsou totiž úkoly určitého typu, které mohou děti překvapit a se kterými se nemusely setkat. No posuďte sami. Připravili jsme pro vás kvíz složený z jednotlivých úkolů z oficiálních testů z matematiky. Jsou to skutečné příklady, které musely řešit děti v pátých třídách. Tedy v době, kdy ještě nepracují s rovnicemi o jedné či více neznámých.

KVÍZ: Dostali byste se z 5. třídy na gymnázium?

Pro účely našeho kvízu jsme je však zjednodušili a dali vám na výběr z několika možností. Tuto výhodu děti v drtivé většině příkladů nemají. A tam, kde ano, na ně mnohdy čeká další chyták: pravdivých může být i více odpovědí. Vás ale nic takového nečeká. Správná je jen jedna a stačí ji vybrat. Kdo ale chcete projít testem naostro, nevybírejte z odpovědí, ale vypočítejte zadání a pak svou odpověď zaškrtněte.

Jednotné přijímací zkoušky se konají v polovině dubna. Během zhruba dvou týdnů podstoupí testy z matematiky a z českého jazyka všechny děti, které se hlásí na střední školy, včetně víceletých gymnázií. Zatímco dříve si připravovala každá střední škola své přijímací zkoušky sama, v současnosti zkoušky připravuje CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání). Školy si pak mohou stanovit další podmínky pro přijetí, například splnění talentových zkoušek či osobní pohovor.

VIDEO: Nemají vaše mozkové závity ještě dost? Zkuste je potrápit i zde...

Zdroj: Youtube

Zdroj: Vlasta.cz Cermat MŠMT

Související články