Možná vás překvapí, že sladkostí, které milují už celé generace a přežily sametovou revoluci, jsou desítky. Mnohé z legendárních výrobků již oslavily šedesáté narozeniny a najdete mezi nimi i téměř stoleté stařenky. Některé ale naopak upadly v zapomnění, protože se dávno přestaly vyrábět.

Zdroj: Youtube

Lipo

Víte, že LIPO je zkratka Libereckých poživatin? Tyhle malé ovocné cihličky se začaly prodávat už v roce 1927. Dříve je pod mezinárodně známou značkou PEZ vyráběl obchodník Eduard Haas z Lince.

Až později se přesunula výroba do Liberce-Ruprechtic, kde v roce 1968 představili název Lipo. Liberecká továrna se dnes jmenuje Mocca a oblíbenou pochoutku ve tvaru cihliček vyrábí dál, tentokrát pod názvem Jez. Na Lipo se vyráběly zásobníky, které nadšenci i sbírali. I zásobníky jsou k dostání dodnes.

Pedro

Pedro, první domácí československou žvýkačku, začala v roce 1968 vyrábět čokoládovna ve Velimi nedaleko Kolína. Jeho receptura byla vytvořena podle amerických žvýkaček. Mělo ovocnou příchuť, růžovou barvu a zpočátku bylo hladké, s oblými okraji.

Teprve později, když továrna pořídila nové stroje, se na něm objevily typické rýhy. Nejlepší na něm ale bylo, že se z něj daly dělat skvělé bubliny i ve chvíli, kdy chuť už byla dávno vyžvýkaná. „Klukům holkám za kačku bublinkovou žvýkačku!“ říkalo se v nezapomenutelné reklamě na žvýkačku, která stála jednu korunu.

Pramen zdraví z Posázaví

Mléčný krém z tvarohu, smetany a cukru začali v roce 1954 pod názvem Pribináček vyrábět v Přibyslavi. V té době ho nabízeli nejen v tradiční vanilkové a kakaové variantě, ale dokonce v šestnácti různých příchutích, které obsahovaly různé džemy, ovocné zavařeniny a sirupy.

Pramen zdraví z Posázaví má i svou vlastní pohádkovou písničku. V songu Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře se zpívá: „Výrobky mléčné, to je marné, jsou blahodárné a věčné“, což v případě Pribináčku platí bez výhrad.

KVÍZ: Které sladkosti vás provázely dětstvím a vy jste na ně dodnes nezapomněli?

Zdroj: Vlasta.cz, Wikipedie