Možná máte svou oblíbenou planetu. Třeba i kvůli nějakému populárnímu filmu. Například takový Marťan s Mattem Damonem. Místo, kde se odehrává, je jasné. Představa, že vás kámoši astronauti omylem nechají na neobydlené planetě, protože si myslí, že už to máte za sebou, je děsivá. Ve filmu zvládl vesmírný trosečník nehostinné prostředí, nedýchatelnou atmosféru i osamělost.

V kulisách v ateliéru by to asi šlo. V reálu by pak spoustu z nás odradilo už to, že na Mars se letí asi tak 9 měsíců a jeden rok tam odpovídá 687 pozemským dnům. To proto, že planetě trvá jeden oběh kolem Slunce skoro dvakrát tak dlouho než Zemi. Teoreticky už by lidstvo na Mars letět mohlo. Ovšem je to jen pro silné jedince, nikoli fyzicky, nýbrž psychicky.

Svět bez hranic

Kde už jsme byli

Pokud nefandíte spikleneckým teoriím, že přistání na Měsíci bylo nakamuflované, můžete si ho odškrtnout jako místo, kde už jsme lidskou stopu zanechali. Jméno prvního astronauta, který si odskočil ven, zná asi každý. V Apollu 11 byli ale chlapi tři. Těžko říct, zda si hodili dolarem, ale Michael Collins kroužil ve velitelském modulu okolo, zatímco Neil Armstrong a Buzz Aldrin přistáli. Druhé házení mincí o to, kdo půjde ven, vyhrál Neil. A dál už to znáte: Malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.

Zdroj: Youtube

Zdroj: vlasta.cz youtube.com specialynovinky.cz refresher.cz

Související články