KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v kosmetice? Otestujte se
Vloni archeologové vykopali krabičku, kterou označili za nejstarší kosmetický krém. Objevili ho v římském chrámovém komplexu v Southwarku v jižním Londýně. Vábně nevypadá zvenku, ani hmota vevnitř. Není divu, odborníci se shodli, že je asi 2000 let starý. Byl zapečetěn a zřejmě jako součást rituálů pohřben se svým majitelem či majitelkou. Uvnitř zůstaly dokonce stopy prstů osoby, která ho použila jako poslední. Počítalo se s tím, že krém bude sloužit i na onom světě. I tam chtěli být totiž lidé krásní.
Tajemství kelímků
V minulosti se používalo to, co příroda dala. Velmi oblíbené pro pečování o krásu od hlavy po paty byly rostlinné oleje. Olivový se používá dodnes, ať už v čisté panenské podobě, nebo jako přídavek kosmetických produktů. A ani říše zvířat nezůstala ušetřena, protože loje a sádla fungovaly podobně a byly dostupnější.
Mimochodem, určitě znáte historku, že se egyptská královna Kleopatra koupala v oslím mléce. Jenže byl to zřejmě kefír. Nebylo snadné v tehdejších podmínkách zabránit kysnutí, ale právě v této méně vábné podobě se vytvořily antioxidanty, tedy látky, bojující proti stárnutí pokožky. Méně luxusu, více účinku.
Nic nevyhazujte!
Často se kosmetika zrodila jako vedlejší produkt. Jeden případ za všechny - vazelína. Dělníci na ropných vrtech si odpadním voskem mazali vysušené ruce, drobné rány a popáleniny. Robert Cheseborough se pustil do rafinování a v roce 1872 vytvořil bílou vazelínu. Prodejce na první pohled moc nenadchla, tak se rozjel do světa a předváděl ji na vlastní kůži. Neváhal se říznout a hmotu použít. Brzy se z ní stal hit a královna Viktorie, která vazelínu sama používala, ho povýšila do stavu rytířského. Dokonce mu prozradila, že se bez ní neobejde ani jediný den.
Vynálezce vazelíny jejím účinkům dokonce věřil natolik, že ji jedl po lžících a dožil se úctyhodných 96 let. Vazelína však získala před lety špatnou pověst kvůli svému ropnému původu. Také věda popřela její funkci všeléku. Zajímavého znovuzrození se ovšem přesto dočkala, a to, když ji profesionální vizážisté začali používat na vytvoření zářivého "strobe" looku.
Zdroj: vlasta.cz thearchaeologist.org/blog/2000-year-old-face-cream-was-discovered-that-still-containing-last-finger-imprints thebeautygypsy.com/100-year-old-beauty-products/ youtube.com