Večerníček se na obrazovkách Československé televize poprvé objevil 2. ledna 1965, tedy před 59 lety. Od ledna 2012 přesunula Česká televize večerníček na „dvojku“, kde v té době vznikl dvouhodinový dětský blok a večerníček měl být jeho vyvrcholením. Dnes slavný večerníček běží na dětském kanále České televize ČT:D každý den v 18.45 hod.

Zdroj: Youtube

Pamatujete si úžasné české večerníčky?

Otestujte se!

Otcem Večerníčka je Radek Pilař

Kluk, který jezdí na jednokolce a v kabrioletu a na hlavě nosí novinovou čepici, se jmenuje Večerníček. Ve znělce uvádějící stejnojmenný dětský pořad na dobrou noc ho můžeme vídat už od roku 1965. Jeho autorem je výtvarník Radek Pilař a hlas mu propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý. Animovaná znělka večerníčků se stala nejstarší televizní znělkou v České republice, zpočátku byl černobílý, od roku 1973 byly večerníčky barevné.

Vůbec první pohádka

Pokud si lámete hlavu, který pohádkový příběh stál jako první na startu, tak asi jen pamětníci si vybaví, že to byla pohádka režiséra Václava Bedřicha s názvem O televizním strašidýlku. Šlo o kombinovaný animovaný příběh s fotografiemi. I když většina starých pohádek se reprízuje, tuhle si pamatuje asi jen málokdo. Jediným čistě hraným večerníčkovým seriálem byly Krkonošské pohádky, které se na obrazovce poprvé objevily v roce 1974. A nejdelším večerníčkovým seriálem je Bob a Bobek na cestách, který má 52 dílů. 

Co předvádí Večerníček ve znělce?

Ve znělce se Večerníček nejprve 7× spirálovitě otočí po celé obrazovce, sejmutím čepice pozdraví „Dobrý večer!“, poté vyběhne po 20 schodech, skočí dolů, povozí se na houpacím koníkovi, koník se změní v otevřené osobní auto a následně v jednokolku. Po celou dobu znělky přitom chlapec volně rozhazuje 21 listů papíru, přičemž poslední list pak ukáže směrem k divákům a na něm je logo České televize. Závěrečná část obsahuje úvodní část obrazu znělky puštěnou pozpátku a rozloučení zní „Dobrou noc!“.

Zdroj: Vlasta.cz Česká televize

Související články