Jako zkušení turisté jistě znáte spoustu míst v České republice. Kolik ale víte o českých NEJ? Vyzkoušejte kvíz!
Nejznámější česká NEJ. Otestujte své znalosti

Sněžka
Neprozkoumaná Hranická propast
Některá zeměpisná fakta nikoho nejspíš nepřekvapí. Nejvyšší horu zná asi každý, ale co taková nejhlubší propast? Ta už tak dobře známá není. Dokonce se jedná o vůbec nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Hranická propast trhá rekordy s hloubkou 244,5 m, ale reálně může být ještě mnohem hlubší. Výzkumné týmy se totiž dál nedostaly a dle geologických studií může být dno klidně ještě pětkrát tak hluboké.
Na větrné hůrce
Zajímavostí jistě je, že největrnější horou v České republice je Milešovka, které se také přezdívá Hromová hora. Ročně je zde zaznamenáno 35 bouřek a rekordem zůstává 5 udeřených blesků za 15 dní do stanice místní observatoře. Jen 7 dní v celém roce je zde bezvětří. Svůj děsivý název si tak Milešovka rozhodně zaslouží.
Pohled z výšky a nejmenší muzeum
Pokud se chcete na českou krajinu podívat z rozhledny, která je položená úplně nejvýše ze všech, musíte vycestovat na Šumavu, kde na vás čeká rozhledna na Poledníku. Velmi unikátní je také nejmenší muzeum u nás, které vystavuje váhy a vstupné je dobrovolné. Výlet si za ním musíte udělat do Křenova u Horšovického mlýna.
Skalní hrady a jeskyně
Altamira to není, ale Býčí skála v Moravském krasu se nemá za co stydět. Kromě děsivých legend a strašidelné atmosféry zde najdeme také nejstarší jeskynní malby v České republice, které vznikly před více než 3200 lety před naším letopočtem. Naše krajina je také proslulá hned několika zajímavými hrady. Ten vůbec nejkomplikovanější skalní se nachází ve Vranově a jmenuje se Pantheon.
Vyšší a nejvyšší…
Vůbec nejvýše položený hrad je Vítkův kámen (Vítkův hrádek), několik kilometrů od dalšího krásného místa naší republiky, Českého Krumlova. A co taková nejvyšší socha? Není to ani Žižka na Vítkově, ani sv. Václav na Václavském náměstí. Vítězem je vládce hor Praděd s 10,5 metru, který je zhotoven ze dřeva a váží více než 15 tun.
Zdroj: vlasta.cz wikipedia.org