Jste srdcem i duší cestovatel? Pak by pro vás téma nejmenších států světa neměl být problém. V dnešním kvízu to společně zjistíme! Máme pro vás připraveno rovnou deset otázek.

Víte, jaké jsou nejmenší státy světa?

Vatikán, nejmenší národní útvar na světě se rozprostírá na ploše jen 0,44 km², což je přibližně osmkrát méně než slavný Central Park v New Yorku. Je domovem více než 800 obyvatel, přičemž většina z nich jsou muži. Ovšem jejich občanství je uděleno jen dočasně a je vázáno na jejich službu pro tento mini-stát. Vatikán je řízen jako absolutní monarchie, v čele stojí papež. Na první pohled by se mohlo zdát, že velikost státu je rozhodujícím faktorem pro jeho význam na mezinárodní scéně, avšak některé z nejmenších států světa hrají klíčovou roli především v globální politice, kultuře a dějinách.

Zdroj: Youtube

Nejmenší státy světa

Monako
Rozloha: 2,02 km²
Obyvatel: cca 38 000
Tento městský stát na francouzské riviéře je známý luxusem, kasiny a Grand Prix Formule 1. Je také domovem pro mnohé bohaté a slavné.

Nauru
Rozloha: 21 km²
Obyvatel: kolem 10 000
Tento malý ostrovní stát v Tichém oceánu byl kdysi jedním z nejbohatších států světa na obyvatele díky těžbě fosfátů. Dnes je ekonomika Nauru mnohem skromnější.

San Marino
Rozloha: 61 km²
Obyvatel: cca 33 000
San Marino je enklávou uprostřed Itálie a tvrdí se o něm, že je to nejstarší suverénní stát na světě s původem sahajícím až do roku 301 n. l.

Tuvalu
Rozloha: 26 km²
Obyvatel: kolem 11 000
Tento stát se skládá z devíti korálových atolů v Tichém oceánu. Tuvalu je známé svou nízkou nadmořskou výškou a obavami z možného zatopení v důsledku změn klimatu

Zdroje: vlasta.cz wise.com novinky.cz The 10 Smallest States in the World - TheBiteTour.com

Související články