Následující letničky jsou nejen krásné, ale také nenáročné na péči. Pokud toužíte po rozjasnění zahrady nebo zvýšení přitažlivosti vašich obrubníků či chcete mít prostě zahradu každý rok trošku jinou, zvolte jednoletky, které končí životní cyklus do jednoho roku. Jsou ovšem nákladnější než trvalky. Jaké jsou nejoblíbenější letničky?

Zdroj: Youtube

Brutnák lékařský

Znáte modré nebo růžové hvězdičky? Je to nejen krásná rostlina, ale je také jedlá, takže se hodí do salátů nebo letních nápojů. Vysazujte v dubnu na venkovní záhon.

Pěstování není náročné, vysévejte ideálně do hloubky 0,5 až 1 centimetr do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 centimetrů.

Chrpa

Chrpy jsou krásným doplňkem ve vaší zahradě a lze ji krásně kombinovat s dalšími letničkami. Chrpa miluje slunečné stanoviště a potřebuje dobře propustnou půdu.

Měsíček

Měsíček je velmi atraktivní rostlina a také užitečná. Semínka vysévejte na záhon středně hustě. Až se semínka upevní v půdě, hráběmi jemně obraťte asi 3 cm půdy a přitlačte. Dobře zalijte. Měsíček potřebuje slunce a asi 2x týdně zalévat.

Proskurník

Tahle krásná rostlina dorůstá výšky asi 2,5 metru. Vysévejte ji do řádků, které jsou široké asi 30 centimetrů, a to 1–2 cm hluboko a 30 cm od sebe. Opět vybírejte slunečné místo a půda by měla být bohatá na humus. Chraňte ji před větrem.

Ostálka

Ostálku znáte zřejmě spíše jako cínii. Patří k okrasným rostlinám, pochází z jihozápadu USA, Mexika a Střední Ameriky. Existuje asi 20 druhů a mnohé z nich jsou velmi oblíbené.

Jsou to jednoletky, které potřebují poměrně úrodnou půdu, slunce a teplo. Půda by měla být dobře propustná a prokypřená. Dostatečně ji musíte zavlažovat, nesmíte ji ale přemokřit.

Denivka

Jde o stále populárnější trvalku, která kvete v létě. Existuje na 500 odrůd a jsou oblíbené proto, že jejich květy rozkvétají postupně, takže to vypadá, že kvetou nepřetržitě.

Milují slunce, úrodnou a vlhčí půdu. Můžete je sázet spolu s narcisy, vzájemně se chrání. Hodí se hlavně do okrasných záhonů.

Laskavec

Jde o velmi atraktivní letničku, které se daří skoro všude. Jeho semena jsou navíc zdravotní zázrak, laskavec pěstovali už Aztékové. Tahle velkolepá rostlina vytváří velké nápadné střapce v odstínech červené, fialové nebo zelené.

Chcete-li, aby krásně kvetl, dopřejte mu slunné a teplé místo. Půdu potřebuje lehce humózní, s neutrálním pH, a dostatek vody. Na rozdíl od jiných mu prospěje spíše přemokření než dlouhé sucho.

Zdroj: vlasta.cz, culinabotanica.cz, homesandgardens.com, countryliving.com, ireceptar.cz

Související články