V mnoha kulturách a zemích je leváctví považované za nepřirozené. Ve východních zemích, jako je například Indie nebo Střední východ, je levorukost považovaná dokonce za neslušnou. I u nás se dřív děti přeučovaly z levých na pravoruké. Tahle snaha může mít ale za následek závažné vývojové poruchy, protože přeučováním se zasahuje do vývoje nervové soustavy, a to vede k tomu, že se naruší přirozená dominance orientace mozku. Máte-li tedy dítě, které vše bere do levé ruky, hlavně ho nepřeučujte. Být levákem má totiž určité výhody.

Leváci jsou skvělí lídři

Leváci využívají pravou mozkovou hemisféru víc než praváci. To znamená, že jsou kreativnější, analytičtější, mají lepší verbální a jazykové schopnosti, což jsou všechno vlastnosti nezbytné k tomu, aby z nich byli dobří lídři. Potvrzují to i studie. Motivační kouč Robert S. Herbs si všiml, že když přednášel na elitní právnické škole Columbia Law School, velká část třídy byli leváci. Nejméně osm prezidentů USA ze všech, kteří zastávali tento úřad, byli leváci, včetně Baracka Obamy. Mezi leváky patří i Bill Gates, levoruká byla i britská královna Alžběta II., levou ruku používá i král Karel III. nebo princ William. A vypadá to, že levorukost podědil také princ George.

Zdroj: Youtube

Leváci často používají obě ruce

Specialistka na styk s veřejností Ernestine Sclafani říká, že se během let naučila používat obě ruce, a to prostě proto, že musela. „Svět je zaměřen na to, abychom byli praváci. Knoflíky na bundách, džínách, kliky na dveřích. Naučit se hrát golf je taky snazší, když hrajete pravou rukou. “Dnes je sice na trhu o dost více produktů pro leváky než dřív, ale být obouruký je určitě fajn dovednost. Já třeba píšu pravou rukou, ale hodně činností provádím levou rukou. Nikdy mě ale nepřeučovali, jednoduše používám obě ruce," říká.

Leváci mají výhodu ve sportu

V některých sportech mají leváci rozhodně velké výhody. Nejsou sporty, které by byly vymyšlené speciálně pro leváky, takže v některých sportech, jako je například baseball, box, šerm, tenis nebo badminton, mají leváci často výhodu nad svými pravorukými soupeři, kteří jsou zvyklí hrát spíše s praváky. Praváci nejsou zvyklí reagovat na leváky, takže je leváci často překvapí.

Leváci mají výhody při psaní

Na klávesnici u počítače můžou leváci napsat více než 3 tisíce anglických slov pouze levou rukou, pravou rukou lze napsat pouze asi 300 slov. Všimněte si, že nejvíc používaných písmen je na straně levé.

Leváci jsou skvělí v multitaskingu

Studie odhalily, že leváci a praváci plní úkoly odlišně, protože každý z nich zapojuje jinou hemisféru. Leváci pravděpodobně vyřeší daný problém snáz, protože mají tendenci vnímat celý úkol jako celek a provádět jej pomocí techniky rozpoznávání vzorů.

Leváci se líp zotaví po mrtvici

A nejen po mrtvici. Leváci mají nižší riziko některých zdravotních problémů. V jedné studii bylo zjištěno, že leváci mají nižší výskyt artritidy a žaludečních vředů. Pravděpodobně to však nesouvisí s dominantní rukou. Vědci se domnívají, že to souvisí se základní DNA, která vytváří leváctví – tedy geny, které jsou spojeny s leváky. Podle studií se leváci taky líp zotaví po mozkové příhodě. Je to proto, že levá strana mozku, kterou hodně používají praváci, řídí naše jazykové funkce. Leváci jsou méně závislí na levé straně mozku, takže po mrtvici rychleji obnoví kognitivní funkce.

Leváci mají dobrou navigaci

Jste levák, nebo máte partnera leváka? Nepotřebujete ani používat GPS, když někam jedete. Levorucí lidé mají talent na čtení map, zapamatování si parkovacích míst a snadného vymýšlení, jak se dostat z bodu A do bodu B. Podle studií leváci vykazovali nižší míru chybovosti v testu prostorové orientace než praváci. Takže i v době moderních technologií, kdy za vás všechno vyřeší GPS v chytrém telefonu, nikdy nevíte, kdy se vy jako levák a váš pravoruký protějšek třeba ztratíte bez signálu v lese a budete potřebovat zachránit situaci.

Leváci hrají lépe počítačové hry

Výzkum Australian National University ukázal, že leváci převyšují praváky ve zpracování velkého množství informací rychlým tempem, jako je střílení nepřátel, uhýbání před zombíky či vyhýbání se kolizím vozů ve hře GTA. To se týká nejen počítačových her, schopnost zpracovat velké množství informací pomáhá levákům lépe vstřebat seznam věcí, které jim například řekne matka po telefonu.

Leváci mají lepší sebekontrolu

Ukazuje se, že leváci se umí lépe ovládat než praváci. Nedělá jim problém držet dietu a nedat si už další knedlík nebo koláček, stejně tak se dokážou udržet v případě konfliktů s kolegy. Leváci mají lepší inhibiční kontrolu, která reguluje způsob, jakým se člověk ovládá. To se hodí, ne?

Zdroj: vlasta.czrd.comgoodhousekeeping.com

Související články