Bílé kameny

Poznáte je už zdálky. Díky jejich bílé barvě a postavení na kraji lesa totiž září na sto honů. Skupinu osamoceně stojících, asi dvacet metrů vysokých skal, kterým se občas přezdívá Sloní skály, protože přesně takto vypadají, najdete asi kilometr od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Milujete výhledy? Pak se na ně vyšplhejte a vychutnejte si dokonalá panoramata!

Panská skála

Kdo by neznal vulkanický čedičový útvar ve tvaru varhan? Vždyť právě zde se filmovaly legendární scény pohádky Pyšná princezna! Panská skála u obce Prácheň nedaleko Kamenického Šenova je dnes význačnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou, od roku 1895 je také nejstarší geologickou rezervací u nás. U skály je malé romantické jezírko, vzniklé z vytěžené jámy a zalité dešťovou vodou. Na místo se dostanete po zelené a žluté turistické trase z Kamenického Šenova. Trasu o délce cca 1,5 km zvládnou i děti. Z Kamenického Šenova pak vede ke skále i cyklostezka. Památka je volně přístupná po celý rok.

Rozhledna Na Stráži

Pokud se nebojíte výšek, pak doporučujeme vystoupat na 33 metrů vysokou rozhlednu Na Stráži. Leží ve Sloupu v Čechách v nadmořské výšce 354 metrů a po zdolání 150 schodů nabídne dokonalý rozhled do okolí, včetně sloupského údolí se skalní poustevnou a zalesněnými kopci. Rozhledna byla vystavěna roku 2011. Její ocelový tubus je pokrytý smrkovým dřevem, díky čemuž krásně zapadá do rázu krajiny.

Sklářská krčma Ajeto

Rádi se během výletu vzděláváte a zkoušíte nové věci? Pak se zastavte na exkurzi ve sklárně Ajeto v Lindavě, kde nejenže uvidíte všechny fáze výroby skla a budete moci pozorovat sklářské mistry v huti při práci, ale také si na vlastní dech vyzkoušíte foukání skla. A že vám z toho trochu vyhládlo? Místní sklářská krčma vám naservíruje skvělý oběd.

Zdroj: Youtube

Pětikostelní kámen

Jedná se o osamocenou čedičovou skálu, nacházející se na okraji Pěnkavčího vrchu. Své jméno kámen dostal pro údajnou možnost zahlédnout z jeho vršku věže pěti kostelů, které se nacházejí v okolí. Ať jsme ale počítali, jak jsme počítali, věže jsme viděli jen čtyři. Tu pátou můžete ve skutečnosti spatřit z místa pár metrů zpět k turistické stezce.

Zřícenina hradu Tolštejn

Milujete historii a atmosféru středověkých budov? V tom případě zavítejte na hrad Tolštejn, poprvé zmiňovaný už v roce 1337. Stojí nedaleko Jiřetína pod Jedlovou a jedná se o nejlépe zachovanou zříceninu v Lužických horách. Za zničením hradu stojí útoky švédského vojska v dobách třicetileté války.

Zřícenina Chřibský hrádek

A u zřícenin ještě chvíli zůstaneme. Na malé skále na Jetřichovicku, kterou dnes zčásti schovává les, stával kdysi malý hrádek. Pravděpodobně sloužil jako sídlo fojta, který spravoval přidělené území, ale zároveň byl ideální skrýší pro přechování bohaté kořisti a zbraní z válečných výprav do Saska a Lužice. Hrádek je dnes pouhou zříceninou, přesto stojí za návštěvu. Pokud si navíc chcete výlet k Chřibskému hrádku trochu prodloužit, zhruba dva kilometry odtud začíná žlutá turistická stezka vedoucí malebnými skalními městy až na Tokáň. Tak šťastnou cestu!

Zdroj: vlasta.cz, luzicke-hory.cz