Zdroj: Youtube

Magentu neboli madžentu popisuje společnost Pantone, která trend vytváří, jako karmínově červený tón, který spojuje chladný i teplý nádech. Zní to trochu digitálně a také to tak je, i když klasický karmín se v přírodě vyskytuje, nová varianta k ní přidává i počítačově vytvořenou část. Proto není snadné úplně popsat, jestli je spíš červená, růžová, nebo dokonce vínová. Navíc barevné spektrum vnímá každý z nás jinak, proto je zbytečné se o dokonalý popis barvy dohadovat.

Blýská se na růžové časy

Viva Magenta na první pohled zvedá náladu. Tvůrci od ní čekají, že silně zapůsobí sama o sobě, ale také posiluje okolí. Nepřehlédnutelná, ale ne agresivní. Plná radosti, která nám v posledních letech ze života trochu ubyla. Kam s ní? Namíchání chladných i teplých odstínů zaručuje, že se hodí ke všem barvám pleti. Pokud máte odvahu, pořiďte si celý outfit korunovaný zářivým kabátem. Méně odvážné osoby mohou sáhnout alespoň po šále.

Na tvář a vlasy

Líčidla ve stylu magenty najdete ve stávajících kolekcích různých značek, ale nebude to snadné. Mají různé názvy a různé odstíny, které se k letošní barvě přibližují. „Skoro“ magenta může mít označení red, rose i vine, chce to vidět a vyzkoušet. Barevné vzorníky líčidel na internetu vám taky moc nepomůžou. Vyrazte do parfumerie, kde mají testery, a nezapomeňte, že místní umělé barvy kradou barvám sytost. Mohlo by se stát, že zářivá rtěnka bude uvnitř ok, ale venku se v odrazu výlohy sama sebe leknete. Nezradí vás pudrová karmínová tvářenka, i když v krabičce působí agresivně, na tváři zjemní a dodá líčení živost. Obarvit si vlasy magentou je výzva především pro VIP osobnosti, tak se budeme těšit, čím nás překvapí.

Vezměte ji domů

Barva vás bude doma určitě těšit. Díky zmíněnému teplo-chladnému tónu se snadněji kombinuje. Vynikne ve společnosti světle šedé. Spárujte ji s různými tóny modré, mohou být i ostřejší. Nezklame ladění s jemnými pastelovými odstíny. Hodí se do interiéru s přírodními materiály, ale parádně dotvoří také moderní design s kovy a betonem.

Zajímavosti

  • Karmínové barvivo se získává ze sušených samiček brouka červce nopálového. Nechtějte vědět, jak.
  • V roce 2021 Pantone pověřil vládou barvy dvě – žlutou a šedou.
  • Magentu dobře znají lidé, kteří pracují ve vydavatelstvích. Je oblíbenou barvou na titulních stranách knih i časopisů.

Zdroj: Vlasta.cz, Youtube.com, Pantone.com, https://webflow.com/blog/pantone-viva-magenta-color-palettes

Související články