Pokud jste hrdým páníčkem nějakého domácího mazlíčka, jistě nám dáte za pravdu, že život se čtyřnohým chlupáčem je o dost veselejší. Podle vědců nám ale zvířata do života přinášejí víc než jen radost. A to nemalé psychologické a emocionální benefity, které se však liší podle toho, zda vlastníte kočku nebo psa.

Zdroj: Youtube

Mezi lidmi vedou psi

Vědci z Carroll University analyzovali 600 studentů a zeptali se jich, zda dávají přednost kočkám nebo psům a jaké vlastnosti na svých mazlíčcích milují nejvíce. Tito účastníci absolvovali také testy osobnosti a inteligence. Výsledky ukázaly, že 60 % dotázaných preferuje psy, 11 % kočky a zbytek buď obě zvířata, nebo naopak žádné.

Majitelé koček jsou inteligentnější

Zajímavostí je, že milovníci koček dopadli v testech inteligence lépe než milovníci psů, což naznačuje, že kočkomilové mohou být chytřejší. Ve většině případů jsou to také citliví a uzavření introverti, kteří se neradi nechávají svazovat konvencemi. Naopak psí páníčci jsou dle studie živější, radostnější, energičtější, otevřenější a snadněji se seznamují. Také přísněji dodržují pravidla.

Pejskaři jsou extroverti a snadněji se seznamují

„Je poměrně logické, že pejskař bude živější, bude chtít být venku, mluvit s lidmi, přivést si svého psa... Zatímco pokud vlastníte kočku, která nemusí chodit procházku, budete možná více introvertní a svůj volný čas budete třeba raději trávit doma s knihou,“ komentuje Denise Guastello výsledky studie, která byla zaměřena pouze na vysokoškolské studenty. Výsledky, které naznačují, že zatímco milovníci koček jsou chytřejší, milovníci psů šťastnější, tak nejsou známy pro žádnou jinou věkovou skupinu.

O doplnění se postaral až tým výzkumníků z Manhattanville College v Harrisonu v New Yorku, který shromáždil data od 263 účastníků ve věku od 19 do 68 let. Výsledky se však od první studie nijak zvlášť nelišily. I starší majitelé psů byli spokojenější, pohodovější a měli větší radost ze života. Dle výzkumnice Katherine Jacobs Bao byli také výrazně svědomitější, extrovertnější a méně neurotičtí než majitelé koček.

Nelze házet všechny do jednoho pytle

Přestože mezi kočkaři a pejskaři existuje jakýsi dlouhodobý svár o tom, který mazlíček je lepší, a tato zjištění by mohla nahrávat jedné nebo druhé skupině, nelze výsledky paušalizovat a milovníky zvířat házet do jednoho pytle. Pokud totiž milujete oba druhy, anebo třeba úplně všechny živé tvory, můžete mít kombinaci vlastností z obou světů.

Zdroj: vlasta.cz, YourTango

Související články