Historii špionáže často dominují muži, ale důležitou roli sehrály i ženy. Špionky a tajné agentky zvládaly nejodvážnější mise a využily vše, co bylo v jejich silách, aby získaly utajené informace. Od anglické občanské války až po druhou světovou válku, studenou válku i současnost, všude najdeme pozoruhodné ženy špionky.

Mata Hari

Jedna z nejslavnějších, ne-li nejslavnější, špionka všech dob. Exotická tanečnice a údajně německá špionka v první světové válce. Narodila se v Nizozemsku a provdala se za koloniálního kapitána nizozemské armády. Část života strávila v Nizozemské východní Indii (dnešní Indonésie), než utekla od svého násilnického manžela a skončila v Paříži. Tam začala od roku 1905 vystupovat jako orientální tanečnice pod pseudonymem Mata Hari.

Působila jako jávská princezna a velmi rychle si získala své obdivovatele. Brzo se stala milenkou milionářského průmyslníka Émila Étienna Guimeta a netrvala dlouho a stala se z ní kurtizána, která spala s mnoha významnými a mocnými muži. Po vypuknutí první světové války mohla jako nizozemská občanka volně cestovat.

Aby o tuto možnost nepřišla, kývla na nabídku francouzské zpravodajské služby a stala se francouzskou špionkou. Kývla však i na nabídku Němců za finanční úplatu, takže byla dvojitou agentkou. V lednu 1917 zachytili zpravodajci komunikaci, která odhalila, že pracovala pro Francouze i Němce. Byla zatčena, postavená před soud a obviněná z toho, že svými činy způsobila smrt tisíce francouzských vojáků. Přestože neexistovaly přímé důkazy, že by poskytovala Němcům něco jiného než „drby francouzské smetánky“, byla v říjnu 1917 popravena. Mnozí ji považují za obětního beránka za francouzské válečné neúspěchy.

Zdroj: Youtube

Virginia Hall

Talentovaná a vysoce vzdělaná Američanka uměla skvěle francouzsky a německy. Cestovala po Evropě, kde studovala ve Francii a Německu. V roce 1931 si našla práci ve Varšavě. Nehoda v roce 1933 vedla k amputaci nohy, takže měla dřevěnou náhradu. Tento hendikep a také pohlaví, zabránily tomu, aby ji Spojené státy americké zaměstnaly jako diplomatku.

Dobrovolně se proto v roce 1940 přihlásila jako řidička sanitky ve Francii a v dubnu 1941 nastoupila do SEO (Special Operations Executive), aniž by vzbudila podezření. Byla jednou z prvních žen v SEO a stala se tak průkopnicí, která zakládala a rekrutovala síť špionů v zemi. Rychle si vybudovala reputaci a gestapo ji považovalo za jednoho z nejnebezpečnějších spojeneckých špionů. Předávala informace Britům, všemožně pomáhala odboji i spojeneckým letcům uniknout ze zajetí.

Když v roce 1942 zabrali Němci francouzské město Vichy, vydala se přes Pyreneje do Španělska a pokračovala v práci pro americký protějšek SEO – CIA, kde školila partyzánské a zpravodajské jednotky. Němci i Francouzi jí přezdívali „dáma, která kulhala“, a nikdy nezjistili její pravou identitu. Stala se jedinou civilistkou ve válce, která byla vyznamenaná křížem za vynikající službu a mimořádné hrdinství. Po válce pracovala v CIA jako zpravodajská analytička.

Violette Szabo

Narodila se ve Francii, ale vyrostla v Anglii. Už ve 14 letech se aktivně zapojila do válečného úsilí, pracovala pro zemskou armádu, zbrojní továrnu i jako operátorka ústředny. Poté, co byl její manžel v roce 1942 v akci zabit, aniž by spatřil svou novorozenou dceru, rozhodla se Violette pro výcvik jako polní agentka v SEO.

Pod přezdívkou „La P´tite Anglaise“ podnikla v roce 1944 úspěšnou misi do Francie, kde působila jako kurýrka odbojáře Philippa Liewera. Když ho gestapo odhalilo, měla za úkol obnovit kontakt s členy sítě a shromáždit důležité informace. Druhá mise už úspěšná nebyla, v červnu 1944 seskočila padákem do jihozápadní Francie poblíž Limoges, aby navázala kontakt s místními odbojáři. Po brutálním boji byla Němci zajatá a vyslýchána gestapem. Nic ale neprozradila. Jako cenného vězně ji raději poslali do koncentračního tábora Ravensbrück, než aby ji zabili. V únoru 1945 byla popravena.

Krystyna Skarbek

Krystyna pocházela z polské aristokratické rodiny. Její otec ji učil jezdit na koni a střílet. Až do konce života vynikala v okouzlování mužů. Když se toulala Evropou na svých tajných špionážních misích, nechávala často mnohé z nich se zlomeným srdcem. Než začala druhá světová válka, stihla se dvakrát vdát, zúčastnila se dokonce soutěže královny krásy a hodně cestovala.

Když začala v roce 1939 válka, rozhodla se stát se špionkou a nabídla v Anglii své služby SOE. Přes Budapešť se dostala na lyžích do Polska a začala používat jméno Christine Grandville. Vybudovala si zpravodajskou síť a dodávala spojencům řadu informací. Podařilo se jí mimo jiné poslat do Anglie na jaře 1941 zprávu o koncentrujících se německých vojskách na sovětské hranici.

Gestapo nabízelo za její dopadení vysokou odměnu. Němci ji v tomtéž roce chytili, ale při výslechu předstírala tuberkulózní kašel, takže se gestapo zaleklo a pustilo ji. S pomocí britského diplomata se jí podařilo dostat do Káhiry.

Byla velmi vynalézavá, jednou zachránila život jednomu ze svých milenců tím, že se plížila kolem vězení, kde byl zavřený, a zpívala jednu ze svých oblíbených písniček, dokud ho neuslyšela zpívat také. Tak se dozvěděla, kde se nachází, vešla do vězení a řekla strážím, že je příbuzná jednoho vysokého britského diplomata. Během tří hodin přesvědčila stráže, aby vězně propustili. Její přesné informace ohledně chystaného útoku na Sovětský svaz udělaly dojem na britského premiéra Churchilla, díky čemuž si získala přezdívku „nejoblíbenější Churchillův špion“.

Po válce byl jejím milencem Ian Flemming, kterému posloužila jako vzor pro Bondovu dívku Vesper Lynd v Casinu Royale. Vesper byla její přezdívka, když byla malá holka. Zemřela v roce 1952, kdy ji zastřelil žárlivý milenec.

Anna Chapman

Tahle novodobá špionka je známá jako ruská „kráska s plamennými vlasy“ nebo „Volavka“. Spolu s dalšími devíti byla v roce 2010 zatčená pro podezření z účasti na špionážním kroužku „Illegal´s Program“. Skupina byla sítí ruských spících agentů, jejichž zjevným cílem bylo infiltrovat špičkové společenské a politické kruhy.

Anna se narodila v ruském města Volgograd a byla dcerou vysokého úředníka KGB. V roce 2001 se provdala za Brita Alexe Chapmana, čímž získala dvojí občanství a britský pas. Když se její manželství rozpadlo, přestěhovala se na Manhattan, odkud posílala citlivé informace zpět do Kremlu.

V USA zprostředkovávala bohatým Američanům prodej nemovitostí, díky čemuž se dostala do styku se známými a vlivnými lidmi. Dokonce se pokusila svést jednoho z členů kabinetu prezidenta Obamy.

V roce 2010 ji kontaktoval jeden z agentů americké tajné služby pomocí tajného kódu, který znal bývalý ruský plukovník Potějev, který ruskou špionážní skupinu zradil. Anna zareagovala, čímž se prozradila a FBI ji zatkla. Byla souzena a deportovaná zpět do Ruska v rámci výměny špionů. Po návratu do Ruska si ale udržela status celebrity, dokonce obdržela jednu z nevyšších ruských medailí za špionáž.

Zdroj: vlasta.cz historyhit.com vanityfair.com  

Související články