Mateřídouška úzkolistá neboli mateřídouška pravá je nízká plazivá rostlina s aromatickými fialovými květy. Je velmi podobná tymiánu, což je mateřídouška obecná. Tymián má na rozdíl od mateřídoušky úzkolisté kvítky bílé nebo jen lehce fialové a dosahuje také mnohem větší výšky. Oba druhy jsou ale běžně pěstované bylinky, které mají řadu léčivých účinků.

Zdroj: Youtube

Aromatická bylinka s fialovými květy

Mateřídouška je bylinka, která se používá nejčastěji v sušené formě jako čaj nebo nálev. Roste a kvete od května do září. Splést si ji nemůžete, její fialové květy mají neuvěřitelně aromatickou vůni, která vábí včely. Miluje skalky, vřesoviště, suché zídky či volné spáry chodníku.

Kdy ji sbírat a sušit

Právě teď je vhodná doba na její sběr a sušení. Sbírejte vrchní části kvetoucí nati, nejlépe kolem poledne, když je venku sucho a svítí slunce. Raději si vezměte na pomoc nůžky, jinak můžete celou popínavou bylinku vytrhnout i s kořeny. Sušení by mělo probíhat v tenkých vrstvách, ideálně na papíru.

Účinky mateřídoušky

Mateřídouška obsahuje různé silice, třísloviny a minerální látky, podobně jako všechny další bylinky z rodu hluchavkovitých (mateřídouška sem také patří) jako levandule, šalvěj nebo máta. Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem, má antibakteriální a protiplísňové účinky.

Mateřídouška pomůže při kašli i menstruačních bolestech

Bylinářka Maria Treben, autorka knihy Léčivé bylinky z boží lékárny, píše, že popíjení mateřídoušky pomáhá i při menstruačních bolestech, opakovaných zánětech močových cest a prospívá dýchacím cestám. Zejména ji oceníte při zánětech dutin, dráždivém kašli, zahlenění i nadýmání. Ve formě oplachů nebo obkladů se využívá na drobné rány či podrážděnou pokožku.

Bylinka na duši i bolest hlavy

Mateřídouška také zvyšuje krevní tlak, mírní bolest hlavy a pomáhá účinně při nespavosti. Maria Treben o ní říká: „Kdo bude po ránu pít místo kávy šálek mateřídoušky, pocítí záhy její účinky: duševní svěžest, dobrý pocit v žaludku a obecnou pohodu.“ Ne nadarmo se právě mateřídouška dává jako náplň do relaxačních polštářků.

Náš tip!

Sirup proti kašli

  • 200 g třtinového cukru svařte s 300 ml vody a pak přidejte 20 g čerstvé mateřídoušky.
  • Nechte přes noc louhovat.
  • Pak přidejte šťávu z půlky citronu a vše přeceďte.
  • Sirup nalijte do malých tmavých lahviček a dejte do ledničky.
  • Pokud chcete zesílit účinek, přidejte k mateřídoušce jitrocel.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, i60.cz, salveo.cz, healthline.com, Bylinky z boží lékárny, Marie Treben