Ve skutečnosti existuje mnoho lidských potravin, které by váš pes nikdy neměl jíst. A nejen kvůli váze. Některá jídla jsou pro psy vyloženě nebezpečná a je možné, že některé běžné potraviny vás dost překvapí. Co by měli mít vaši chlupatí psí mazlíčci zapovězené?

Zdroj: Youtube

Xylitol

Bonbony, žvýkačky, zubní pasty, pečivo a některá dietní jídla jsou slazená xylitolem. Ten může způsobit pokles krevního cukru u psa a dokonce může vést až k selhání jater. Mezi časné příznaky patří zvracení, letargie a problémy s koordinací. Když se přidají záchvaty, je zle. A pozor, k selhání jater může dojít během několika dnů.

Avokádo

Avokádo obsahuje takzvaný persin. Persin možná nevadí nám lidem, ale pro zvířata je vysoce toxický. U psů může přivodit zvracení nebo průjem. Persin se nachází v listech, semenech a kůře, stejně jako v plodech. Semena avokáda se taky mohou „zaseknout“ ve střevech nebo žaludku a obstrukce může být smrtelná.

Alkohol

Možná jste už někdy viděli psa, jak popíjí pivo na letní zahrádce. Možná to je legrační, ale žádná legrace to není. Alkohol má na psí játra a mozek stejný účinek jako na lidi. Ale psu stačí mnohem méně než nám lidem. Už troška piva, likéru, vína nebo jídla s alkoholem může způsobit zvracení, průjem, problémy s koordinací, dýchací potíže, kóma, dokonce i smrt. A čím menší je pes, tím horší to může být.

Související články

Cibule a česnek

Udržujte cibuli a česnek ve všech formách (syrové, vařené nebo sušené) daleko od vašeho psa. Tyto dva druhy zeleniny můžou doslova zabít jejich červené krvinky a způsobit anémii. A kdyby sežrali cibule a česneku moc, mohli by se dokonce otrávit, což by se projevilo slabostí, zvracením a problémy s dýcháním.

Káva, čaj a další kofein

Radši si se psem hrajte, aby se vyřádil, než mu dávat kávu nebo kofein v jiných potravinách. Ten pro ně může být smrtelný. Dejte si pozor na kávu a čaj, dokonce i na fazole a sedliny. Odstraňte z blízkosti svého psa kakao, čokoládu, kolové a energetické nápoje. Pozor, kofein je také součástí některých léků na nachlazení a léků proti bolesti. Pokud máte podezření, že váš pes něco s kofeinem slupnul, upalujte k veterináři.

Hroznové víno a rozinky

Existují lepší pamlsky, které můžete svému psovi dát. Hrozny a rozinky k nim rozhodně nepatří, mohou jim totiž způsobit selhání ledvin. A opět stačí jen malé množství. Časté zvracení je časným příznakem, stejně tak apatie a depresivní nálada.

Mléko a jiné mléčné výrobky

V horkém dni může být lákavé podělit se o zmrzlinu se svým psem. Místo toho jim raději dejte trochu studené vody. Mléko a mléčné výrobky mohou vašemu štěněti způsobit průjem a další zažívací potíže. Mohou také vyvolat potravinové alergie, které můžou způsobit svědění.

Makadamové ořechy

Pouhých šest syrových nebo pražených makadamových ořechů může způsobit, že pes onemocní. Poznáte to podle toho, že má pes svalový třes, zvrací, má vysokou teplotu a slabé zadní tlapy. A když jsou navíc makadamové ořechy zabalené v čokoládě, může to vést až k úmrtí.

Čokoláda

Většina lidí ví, že čokoláda je pro psy špatná. Problém s čokoládou je nejen v kakau, z něhož se vyrábí, ale také látka theobromin. Ten je ve všech druzích čokolády, dokonce i v bílé čokoládě. Nejnebezpečnějšími druhy jsou hořká čokoláda a neslazená čokoláda na pečení. Čokoláda může způsobit, že pes bude zvracet a mít průjem. Může také způsobit srdeční problémy, třes, záchvaty a smrt.

Zdroj: Vlasta.cz pets.webmd.com

Související články