Poprvé jste tady vystupovala v roce 1967, pamatujete si z té návštěvy něco?

Ano, samozřejmě, byla jsem překvapená tím oficiálním uvítáním, na letišti mě čekali dokonce zástupci vaší vlády. A koncert byl skvělý, publikum bylo srdečné, nadšené, podobně jako já. Myslím, že to tehdy natáčela i televize.

Na co se k nám těšíte? Máte tady oblíbená místa?

Na koncertech většinou mívám málo času, ale v Praze se ráda projdu po historickém centru a máte tu také starobylý most, ten mi připomíná rodný Avignon. Tam chodím nejraději.

Zdroj: Youtube

Co pro posluchače chystáte?

Moji posluchači očekávají ty nejznámější písně, takže určitě zazní: Mon credo, La Paloma adieu, Paris en colère, Une histoire d'amour, Bravo tu as gagné, Acropolis Adieu, Santa Maria de la Mer, Une femme amoureuse nebo La Dernière Valse. A protože se blíží Vánoce, přidáme asi i několik vánočních písní.

Zpíváte v nějaké písni o něčem osobním, něčem, co vás hodně zasáhlo?

Píseň Mon Credo mě proslavila, ale miluji všechny. Cit dávám spíš do způsobu, jak zpívám. I text o lásce se dá zazpívat až dojemně, anebo naopak radostně. A já do písní dávám svoje emoce, ale nepíši si svoje texty, takže na mně je ta interpretace. Samozřejmě si vybírám texty, které se mnou nějak rezonují.

Které francouzské legendy jste v životě poznala a jaké byly?

Setkala jsem se s Aznavourem, Becaudem, Brelem, ale Edith Piaf mi opravdu změnila život. Když jsem ji uviděla poprvé, okamžitě jsem věděla, že chci zpívat šanson.

S kým byste si chtěla zazpívat?

Zpívala jsem po celém světě, a to i se známými zpěváky, ale ze všeho nejraději bych si zazpívala se svým tatínkem, který byl skvělým tenorem. On často a rád doma mamince zpíval, ale zapomínal slova a ona mu je napovídala. Tak ráda bych mu je napovídala nyní já, ale je to už opravdu mnoho let, co nás opustil.

Jaké jídlo vám na podzim udělá dobrou náladu?

Jím především jídlo připravené na páře, ale k podzimu patří dýně a jídla z nich. Takže dobře připravená dýňová polévka, nesmí se zapomenout na špetku curry, je jedna z mých oblíbených.

Chtěla jste si někdy nechat obarvit vlasy na blond nebo radikálně změnit účes?

Ne, moji fanoušci mě mají rádi tmavovlasou a s ofinou. Tento účes mě proslavil a taková i zůstanu. Mám to o to jednodušší u kadeřnice. V životě jsem měnila jen délku vlasů, ale ofinu mám pořád.

Jste ve skutečnosti taková vzorňačka, jak působíte?

Ano, myslím, že jsem zodpovědná, jestli vzorná, to nevím. Například ve škole mi to zrovna moc nešlo. Ale moje generace prožila ještě opravdovou bídu a já jsem vskutku šťastná za úspěch, kterého jsem dosáhla. Pomohla mi k němu celá moje rodina, protože i když to byly těžké doby, podporovali mě. Nejvíce moje sestra, která mi věřila. Věřila, že se mohu stát zpěvačkou, a poté se stala i mojí manažerkou. A také moje maminka, ta mi zase vždy pomáhala s jazyky a texty a byla mi velkou oporou na mých cestách. Já bych měla pocit, že je zrazuji, kdybych se chovala nějak nezodpovědně.

Kam si ráda jezdíte odpočinout?

Nejlépe si odpočinu doma v rodném Avignonu. Celý život cestuji, takže klidu domova si opravdu vážím.

Co vám dělá radost?

Samozřejmě moje publikum, to je taková dávka energie, na které jsem asi trochu závislá. Proto mám ráda menší sály a raději udělám koncerty dva, než abych byla od publika 20 metrů a neviděla lidem do tváře. A miluji také Vánoce, ne kvůli dárkům, ale scházíme se v mém domě s celou rodinou a všemi mými synovci a neteřemi a teď už i s jejich dětmi. A je nás opravdu mnoho a je to krásné, všechny je mít kolem sebe. To mi zůstalo z mého dětství, kdy nás bylo doma vždycky hodně.

Zdroj: vlasta.cz

Související články