K mulčování se nejčastěji používá mulčovací kůra (zpravidla jde o směs nadrcené smrkové nebo borovicové kůry), kterou na zahradách najdeme hned z několika důvodů.

Kromě estetického dojmu pomáhá udržovat v půdě vlhkost, a tím snižuje potřebu zálivky. Dále brání přehřívání půdy, zamezuje růstu plevele a postupným rozkladem organického materiálu pomáhá obohacovat půdu o humus, což se projevuje na úrodnosti půdy, a tedy na tom, jak se v ní daří jednotlivým rostlinám.

VIDEO: Znáte zásady správného mulčování? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Jak pracovat s mulčovací kůrou

Mulčovací kůra se dává nejen kolem vysázených dřevin, ale také na trvalkové záhony. U trvalkových záhonů je vhodné zvolit jemněji podrcenou kůru.

Dřeviny zvládnou i hrubší drť. Kůra by také měla být takzvaně propařená, aby se v ní nedařilo patogenům, zárodkům chorob a škůdcům.

Jak založit záhon s mulčovací kůrou

Před tím, než na záhony mulčovací kůru nasypete, je potřeba je připravit. To znamená zbavit plevele a půdu prokypřit. Nejvhodnějším obdobím je pozdní jaro, kdy už je půda dostatečně prohřátá.

Vrstva kůry by měla být kolem deseti centimetrů. Někteří se ale domnívají, že je dostačujících pět centimetrů a při větší vrstvě už půda a rostliny v ní strádají, protože se výrazně snižuje prodyšnost a ke kořenům se nedostane dostatek vzduchu.

Vyšší vrstva kůry může vést také k tomu, že se vám v záhoně usídlí myši. Vzhledem k tomu, že se kůra přirozeně rozkládá, je potřeba ji jednou za čas také přisypat.

Co dát pod mulčovací kůru

Řada lidí dává pod mulčovací kůru netkanou textilii, aby zabránili růstu plevele, který samotnou kůrou přeci jen sem tam proroste. Část zahradníků to ale nedoporučuje. Hlavně u trvalkových záhonů.

Tvrdí, že kvůli netkané textilii se půda přirozeně neobohacuje o nový humus, do spodních vrstev se kvůli ní nedostává vzduch a textilie zabraňuje rozrůstání trvalek do prostoru.

I na textilii se navíc může objevit rostoucí plevel. Jsou tu ale samozřejmě i lidé, kteří netkanou textilii používají a jsou s jejím dopadem spokojení.

Je to tedy na vašem zvážení, ale obecně platí, že se od ní od devadesátých let postupně ustupuje a v nových zahradách se textilie pod mulčovací kůru nepoužívá už takřka vůbec.

Nevýhody mulčovací kůry

Přestože má mulčovací kůra řadu nesporných benefitů, ne všechny rostliny se s ní dobře snášejí. Půdu totiž okyselí, což může být pro některé rostliny až likvidační.

Z mulčovací kůry profitují například bobkovišně, azalky, rododendrony nebo borůvky, pro které je kyselé prostředí vhodné.

Naopak mochně husí, karafiátu, čemeřici, brslenu nebo buxusu mulčovací kůra neprospívá, protože tyto rostliny vyžadují spíše zásadité prostředí.

Zdroj: vlasta.cz, ireceptar.cz, ceskestavby.cz, dumazahrada.cz, zahradnictvi-flos.cz

Související články