Muškáty neboli pelargonie jsou nejen krásné, ale také vděčné rostliny, které nepotřebují žádnou extra péči. Snesou i mírné vysušení, a dokonce i přemokření, nemívají problém se škůdci a dají se pěstovat vlastně kdekoli. Na balkoně, parapetu, na zahradě v truhlících či květináčích. Dobře snášejí i přezimování, pokud jim ovšem dopřejete to, co potřebují.

Zdroj: Youtube

Nejlepší způsob přezimování

Muškáty jsou trvalky, ale v zimě potřebují ochránit před mrazem. Záleží na tom, kolik muškátů máte, a také kolik prostoru. Máte-li třeba jen jeden dva květináče na balkoně, pak je vhodné je umístit do světlého a vzdušného prostoru, kde není mráz, například do zimní zahrady nebo skleníku. V případě, že bydlíte v paneláku a máte zasklenou lodžii, bez problémů vydrží i tam, aniž byste je museli nějak přikrývat nebo jinak chránit. Nemáte-li zasklenou lodžii, pak je nejvhodnější muškáty na zimu skladovat ve formě kořenů v papírových sáčcích a dát je na chladné a suché místo.

Jak muškáty po zimě probudit

Udělali jste pro své muškáty všechno, co jste měli? Pak můžete začít s probouzením. Pokud jste měli muškáty v květináči, ideální je dát je na světlé a chladnější místo, abyste je „citlivě“ probudili. Teprve po pár týdnech, až nebudou mrazíky, je dejte ven. Máte muškáty za oknem? Pak zvolte jižní stranu. Muškáty tedy nejdřív otužujte, abyste nastartovali růst, teprve pak je odneste na zahradu nebo venkovní balkon.

Odstraňte suché listy a ostříhejte

Jako první byste měli odstranit veškeré suché, poškozené nebo nezdravě vypadající listy, které uvidíte. Pak přistupte k radikálnímu kroku – zkraťte rostliny asi o dvě třetiny. Použijte k tomu ostré zahradnické nůžky, aby byl řez čistý. „Stříhat musíte co nejníž, jinak muškáty obrazí až za dřevnatou částí. Spodek by pak byl bez listů a nevypadal by hezky,“ říká zahradnice Emily Fernandes z HouseGrail. I když se bude zdát, že ostříhaný muškát už nikdy nepokvete, nebojte se toho.

I ošklivé muškáty se dají zachránit

Možná jste muškáty na zimu nechali uvnitř bytu. Nemáte-li k dispozici jiné vhodné místo, nedá se nic dělat. Vnitřní teploty v bytě ale nejsou pro muškáty ideální, takže teď se vám mohou zdát neduživé, vytáhlé a obecně nevzhledné. I ty ale můžete probudit k životu. Opět platí, zastřihovat a přiměřeně zalévat. Uvidíte, že během dvou týdnů budou vypadat jako znovuzrozené. Vhodné je muškát přesadit do většího truhlíku a rostlině dopřát i vhodný substrát.

Z pytle do truhlíku

V případě, že jste muškáty skladovali v holé kořenové formě (tahle forma je ideální, máte-li více muškátů, protože nezabere tolik místa a můžete je skladovat třeba v garáži nebo kůlně), pak vás čeká o chlup náročnější práce. Vyberte odpovídající substrát a muškátové kořeny do něj zasaďte. Nezapomeňte substrát udusat prsty, přesazené kořeny snáze zakoření a budou v lepší kondici. Myslete i na zálivku a tekuté hnojivo. Tím vším nastartujete správný vývoj listů a pak i květů. Se zálivkou ale opatrně, pokud byste muškáty přelívali, začaly by uhnívat. Opatrně i s hnojivem – sice pak krásně rostou, ale méně kvetou. Když dodržíte všechna doporučení, už v dubnu se budete moct radovat z prvních květů.

Zdroj: vlasta.cz, homesandgardens.com, ireceptar.cz, ceskykutil.cz

Související články