Mezinárodní muzeum špionáže, Washington, USA
Pistole ukrytá ve rtěnce, brýle s kyanidem nebo boty s vysílačkou? To vše opravdu existuje a je k vidění v Muzeu špionáže ve Washingtonu, nacházejícím se v sousedství ústřední budovy FBI. Založeno bylo v roce 2002 a čítá přes 750 artefaktů. Prohlédnout si zde můžete také proslulý šifrovací přístroj Enigma, deštník, kterým bulharská tajná služba zavraždila disidenta Makarova, či holubí kameru.
Islandské falologické muzeum, Reykjavík, Island
Ocenění nejbizarnějšího muzea světa si zaslouží muzeum penisů na Islandu, jehož dominantou je 170 centimetrů dlouhý penis vorvaně tuponosého, vážící neuvěřitelných 70 kilogramů. Nejméně obdařený je naopak křeček, jehož dvoumilimetrový „vercajk“ si můžete prohlédnout pod lupou. Zajímavým nápadem je pak lampa z varlat. V muzeu lze obdivovat celkem asi 900 exponátů penisů zvířat, a dokonce i 20 lidských.
Muzeum tortury, Praha, Česká republika
Mezi kuriozity se se svým Muzeem tortury hrdě řadí i Praha. V Celetné ulici se ve zrekonstruovaných sklepních prostorách nachází ojedinělá expozice mučících nástrojů a všemožného utrpení. Na ploše 400 m² je vystaveno okolo 100 exponátů a desítky dobových rytin. Autentické prostředí dotvářejí dobové voskové figuríny a speciální audiovizuální efekty.
Muzeum zkrachovalých vztahů, Záhřeb, Chorvatsko
Kam s obrázkem, dopisem či plyšovým medvídkem od bývalé lásky? Místo do koše je věnujte do muzea! V chorvatské metropoli Záhřebu se totiž nachází Muzeum rozbitých vztahů, které vystavuje například i svatební šaty darované po rozvodu. Díky neotřelým exponátům získalo muzeum v roce 2010 prestižní cenu Kenneth Hudson Award za nejodvážnější muzejní expozici v Evropě. A protože se lidé schází a rozchází téměř neustále, zajímavých předmětů přibývá. Galerie se proto rozšířila o pobočku v Los Angeles.
Muzeum ošklivého umění, Boston, USA
Jedná se o muzeum vystavující díla, která jsou tak špatná, že je nelze přehlédnout. S nápadem přišel v 90. letech minulého století obchodník se starožitnostmi, který měl pro provoz galerie ošklivosti perfektní kvalifikaci – studoval na dvou uměleckých akademiích a z obou byl pro neschopnost vyloučen. Dnes muzeum čítá na 200 děl, která zakladatel shání mezi odpadky nebo při likvidaci domácností. Pokud je kupuje, tak zcela výjimečně a jen za symbolickou částku pár dolarů.
Muzeum zločinu, Londýn, Velká Británie
Důkazy, zbraně, dokumenty a jiné předměty doličné, které byly zabaveny zločincům, uchovává nejstarší muzeum zločinu, nazývané též Černé muzeum, v Londýně. Vzniklo v 70. letech 19. století ve Scotland Yardu a původně sloužilo pro výuku kriminálních policistů. Pro veřejnost je galerie uzavřena.
Muzeum psích obojků, Leeds, Velká Británie
Milovníci čtyřnohých chlupáčů jistě rádi navštíví sbírku asi 130 psích obojků, kterou mají na hradě v anglickém Leedsu. Nejstarší kousek pochází z 15. století, je ze zlata a svého psího nositele měl chránit před smrtelným napadením vlkem.
Muzeum vibrátorů, San Francisko, USA
U této sbírky se budete skvěle bavit i trnout zároveň. Některé erotické pomůcky z počátku 20. století totiž připomínají spíše mixér, hnětač či jiné kuchyňské náčiní. Nejstarším vibrátorem je unikátní kousek na parní pohon, který byl svého času patentován jako fyzioterapeutická pomůcka.
Muzeum smrti, Hollywood, USA
Chcete-li si prohlédnout expozici tvůrčích prací sériových vrahů, fotky zločinů Charlese Mansona, videa z pitev či předměty z pohřebních společností, určitě si při své návštěvě Hollywoodu nenechte ujít Muzeum smrti. Vzniklo v roce 1995 a pro silnější povahy je zde vystavena dokonce hlava sériového vraha.
Muzeum vlasů, Avanos, Turecko
Lehkou zvráceností zavání muzeum vlasů, které je součástí obchodu s keramikou Chez Galip v tureckém městečku Avanos. Expozice čítá na 16 000 pramínků vlasů různých žen, včetně popisků se jmény a adresami, které tam nechaly majiteli keramické dílny na památku od roku 1979. Sbírku odstartoval jeden nevinný pramen od tehdejší hrnčířovy přítelkyně.
Muzeum historických nočníků a toalet, Praha, Česká republika
Zajímá vás, do čeho svoji potřebu vykonával Napoleon Bonaparte nebo třeba Abraham Lincoln? Pak určitě zavítejte do Michalské ulice v centru Prahy. Muzeum nabízí přehlídku přibližně 2000 předmětů, včetně nejrůznějších kuriozit jako nočník vyrobený z vojenské helmy wehrmachtu. Nechybí ani svatební nočníky, do kterých se novomanželům ve Francii po svatební noci vkládají různé sladkosti, nebo nočníky s hracím strojkem. K vidění jsou také historická splachovadla či replika historického kamenného barokního záchodu.
Zdroj: ČTK, https://phallus.is, https://museumofbadart.org