Taky jste jako malí pomáhali rodičům s nádobím? Pokud ano, možná si vzpomínáte, že rozhodně nešlo o nikterak oblíbenou činnost. Mytí jste prováděli spíš z povinnosti, které bylo dobré se co nejrychleji zbavit.

Zdroj: Youtube

Problém byl pak vyřešen ve chvíli, kdy na trh vstoupily myčky. Narovnat špinavé nádobí do přihrádek, zmáčknout knoflík a po hodině a půl čisté a nablýskané příbory a talíře opět vyskládat tam, kam patří. Ano, tohle dá podstatně méně práce.

I proto dnes už ručně ve dřezu myje nádobí málokdo. Jenže podle nedávných studií je to velká škoda. Mytí nádobí totiž může mít velké uklidňující účinky a fungovat jako určitá forma meditace. Základem je však nedělat věc automaticky, nýbrž si uvědomit přítomný okamžik a pocítit tzv. mindfullness.

Co je to mindfulness?

Mindfulness je dovednost, kterou si můžeme osvojit a kultivovat. Umožňuje nám být si plně vědomi toho, co se odehrává v naše těle a co vnímají naše smysly okamžik po okamžiku. Je to schopnost nereagovat vůči tomu, co se nám přihodí, emocionálně a automaticky, ale dovedněji a vnímavěji vůči tomu, co je v daný moment adekvátní a moudré. Není o tom, kde jsme nebo co děláme, ale o tom, jak to děláme a jak o tom přemýšlíme.

Pomáhá nám najít „pevnou půdu pod nohama“ i uprostřed náročných situací, kdy jsme zaplaveni lavinou myšlenek, nebo když zažíváme úzkosti a trápení. Mindfulness umožňuje žít život tak, aby byl v souladu s našimi vnitřními hodnotami a ne ovládán emocemi či impulzivním chováním. Tuto schopnost můžeme prakticky a velmi konkrétně posilovat a prohlubovat tréninkem.

  1. Nasaďte si gumové rukavice (nebo ne). Vezměte houbičku a pusťte se do toho.
  2. Všímejte si teplé vody na vaší pokožce, jemné pěny i vůně mycího prostředku.
  3. Obracejte nádobí v rukách a během omývání sledujte jeho tvary.
  4. Všímejte si jak nečistoty s každým tahem houbičky mizí a představujte si, že stejně tak mizí i vaše starosti v životě.

Prokázané terapeutické účinky

Vědomý způsob mytí nádobí zvyšuje pocity pohody a zároveň snižuje nervozitu a úzkost. Na terapeutické účinky této aktivity přišli vědci z Florida State University v Tallahassee díky studii, do níž se zapojilo jednapadesát účastníků, a která byla později publikována v časopise Mindfullness.

Zpomalit a být tady a teď

Mytí nádobí ovšem není jedinou činností, při níž člověk může trénovat svou všímavost a vědomí – jakákoli rutinní práce, jako je praní prádla, vysávání, hrabání listí nebo třeba trhání ovoce, může být příležitostí k tomu zpomalit a být jednoduše tady a teď. Zkusíte to?

Zdroj: vlasta.cz Why Washing Dishes Is Therapeutic And Can Make You A Happier Person | YourTango

Související články