Pro začátek je třeba připravit si všechny dostupné prostředky, které budeme k úklidu potřebovat. Jedině tak nám následná práce půjde pěkně od ruky. Poté je třeba vymyslet strategický plán. Tak abychom na nic nezapomněli, ale zároveň naše práce měla jistý systém a řád.

Zdroj: Youtube

Mytí oken nemá nikdo rád

Zatímco jedni si mytí oken užívají a jsou schopni je leštit téměř každý víkend, druzí se této činnosti brání a odkládají ji, co nejvíce to jde. Takové prokrastinaci lze ale snadno předejít, pokud znáte ty správné triky.

Mytí oken pomocí šamponu

Pokud jste se rozhodli, že budete tento víkend dělat menší předvánoční úklid, a budete umývat okna, zřejmě přemýšlíte, co vše k tomu budete potřebovat. Nemáte čistič oken? Nezoufejte, svůj plán můžete dodržet i tak.

Použít můžete běžný šampon na mytí vlasů. Obsahuje totiž řadu složek, jako je alkohol, povrchově aktivní látky nebo glycerin, které se nacházejí i v klasických čisticích prostředcích na sklo. S jeho pomocí odstraníte z oken stopy mastnoty, šmouhy a nánosy nečistot během chvilky.

Jak na to?

Je to velmi prosté. Nalijte šampon a vodu do lahve s rozprašovačem v poměru 1:3, zavřete víčko a silně protřepejte, aby se obě složky co nejlépe promíchaly. Následně můžete tento koncentrát postupně nastříkat na okna, nechat jej krátce působit a poté setřít hadříkem z mikrovlákna.

TIP: Pokud máte na okenní tabuli výraznější skvrny, vyplatí se danou oblast postříkat a nechat koncentrát působit o něco déle. Po několika minutách by zaschlé skvrny měly zmizet. Pokud se tak nestane, je nejlepší postup zopakovat.

Jak správně čistit okna?

Určitě je nejlepší zvolit si den, kdy na to budete mít čas. Zároveň by nemělo svítit sluníčko ani pršet. Teplo, které sluneční paprsky produkují, by totiž mohlo způsobit, že by čisticí prostředek zaschl a na okně by udělal nepěkné skvrny. A ty se velmi obtížně odstraňují. Vnější strany oken a rámů lehce očistěte kartáčem s měkkými štětinami a odstraňte z nich pavučiny a uvolněné nečistoty.

Dále nezapomeňte omýt panty, parapety a kolejnice. Na to můžete použít roztok, který vytvoříte smícháním jednoho dílu octa a jednoho dílu horké vody. Ocet zároveň působí jako dezinfekce. Při použití stěrky v interiéru položte podél parapetu ručník, aby se zachytily kapky. Rámy otřete vlhkým hadříkem. Důkladně je několikrát omyjte. Okamžitě je osušte čistým, suchým hadříkem.

Zdroje: Vlasta.cz, Freundin, DailyMail, todayshomeowner

Související články