Praní prádla na 40 stupňů je jakousi zlatou střední cestou – ani moc, ani málo. Ovšem takto to vnímáme pouze my, naše oblečení i pračka při této teplotě trpí.
Nízká teplota je rájem pro bakterie a plísně
Představte si takové upocené tričko v podpaží, kde se to bakteriemi jen hemží. Nebo co takové ložní prádlo? Myslíte si, že teplota 40 stupňů je dostatečně vysoká na to, aby zničila většinu bakterií, plísní a alergenů? Samozřejmě že ne, v tomto případě je žádoucí teplota od 60 stupňů a více.
Skvrny se nízkou teplotou neodstraní
Také některé skvrny praním na 40 jen tak neodstraníte, zejména ty mastnějšího rázu. Snažit se můžete sebevíc, ale takových skvrn se prostě při této teplotě nezbavíte.
I prací prášky vyžadují správnou teplotu
Dnes už prací prášky efektivně fungují spíše při nižších, nebo naopak vyšších teplotách, než je 40 stupňů. Když perete na 40, může se stát, že se prášek nerozpustí a zůstává na oblečení. Nebo naopak – rozpustí se dříve, než začnou látky v něm obsažené fungovat tak, jak by měly.
Pračka praním na 40 trpí
Praní na 40 stupňů může mít také negativní dopad na vaši pračku. A to tak, že při 40 stupních se v pračce mohou hromadit zbytky pracích prostředků a nečistoty, což může vést k tvorbě plísní a bakterií. Jistě tyto usazeniny poznáte, a to díky nepříjemnému zápachu z pračky. Pokud se v pračce začnou hromadit, mohou způsobit mechanické problémy a zkrátit životnost vaší pračky.
Jaká je tedy ideální teplota pro praní prádla?
Pračky mají mnoho programů a také nabízejí mnoho stupňů Celsia pro praní. Abyste se v tom trochu vyznali, stačí vám si zapamatovat tři teploty.
1. Praní na 30 stupňů
Jemné tkaniny, jako jsou například hedvábí, vlna a syntetické materiály, tuto teplotu přímo vyžadují. Díky tak nízké teplotě se prádlo neopotřebovává a nesrazí se.
2. Praní na 60 stupňů
Abyste se zbavili bakterií z ložního prádla, ručníků, nebo dokonce z oblečení vašich dětí, doporučujeme prát na 60 stupňů. Kromě toho se zbavíte i skvrn, které byste při nízké teplotě z prádla neodstranili.
3. Praní na 90 stupňů
Doba, kdy naše maminky a babičky praly látkové pleny ručně a následně je vyvařovaly, je pryč. Ovšem i dnes se vysoká teplota hodí, slouží jako jakási dezinfekce silně znečištěného prádla, jako jsou například utěrky nebo již zmiňované látkové pleny. Na tuto teplotu si však dejte pozor, pro některé tkaniny není vůbec vhodná.
Pravidelné čištění
Aby bylo vaše prádlo jako nové, nezapomeňte se postarat i o svou pračku. Je důležité ji pravidelně čistit – zaměřte se na buben, těsnění a také na zásuvku, do které vkládáte prací prostředky. Pračku také po každém praní důkladně vyvětrejte, aby v ní nevznikaly plísně. Důležité je i dodržování dávkování pracího prostředku. Pamatujte, někdy je lepší méně nežli více.
Zdroj: vlasta.cz, reliant.co.uk, acecleanuk.co.uk