God Save the Queen

Velkou kontroverzi vyvolala píseň punkové skupiny Sex Pistols s názvem God Save the Queen, která byla vydána 27. května 1977, v době, kdy britská královna Alžběta II. slavila pětadvacet let na trůnu. Skladba ostře kritizovala britskou monarchii a establishment.

Království například označovala za fašistický režim a v textu se zpívalo třeba i tom, že Anglie nemá v tomto stavu budoucnost. Skladba se stala velmi populární navzdory tomu, že byla v mnoha médiích i hudebních obchodech zakázána a podléhala poměrně tvrdé cenzuře.

Like a Prayer

Titulní skladba Madonnina čtvrtého alba nazvaná Like a Prayer vyvolala při svém vydání v roce 1989 poprask. Spojovala totiž náboženskou tematiku s erotickým obsahem a tato provokativní kombinace se nesetkala s pozitivní odezvou hlavně u křesťanských skupin.

Text pojednává o mladé ženě, která je zamilovaná do Boha, a je plný sexuálních narážek. Proti písni i videoklipu se dokonce vymezil i papež Jan Pavel II. Ani to ale písni nezabránilo v tom, aby se stala zpěvaččiným velkým hitem.

Stává se to i v lepších rodinách

V roce 2021 po vítězství v anketě Český slavík dopadla kritika na hlavu zpěváka Marka Ztraceného, a sice kvůli textu jedné z jeho starších písní s názvem Stává se to i v lepších rodinách. Organizace Konsent ji označila za nevhodnou a omlouvající znásilnění.

Součástí textu je mimo jiné verš, že žena touží po milování, i když tvrdí, že zrovna nechce. Zpěvák reagoval tím, že uznal, že skladba může působit nevhodně, a stáhl ji ze streamovacích platforem.

Také se mu ale nelíbilo, že píseň, kterou prý na koncertech ani nehraje, někdo vytáhl zrovna po jeho velkém úspěchu na Slavíkovi.

Smack My Bitch Up

Skladba od britské elektronické skupiny The Prodigy nazvaná Smack My Bitch Up je jednou z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších písní v historii hudby.

Byla vydána v roce 1997 na albu The Fat of the Land a vyvolala rozruch kvůli svému provokativnímu názvu a vulgárnímu textu, který je plný násilí a popisuje násilí na ženách. Povaze písně odpovídá i videoklip zobrazující násilné scény, za nimiž stojí opilí a zdrogovaní útočníci.

Modlitba pro Martu

Přestože píseň, kterou nazpívala Marta Kubišová, byla původně určena pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III., vyšla v roce 1968 a záhy se stala symbolem odporu proti okupaci. Toho si samozřejmě všimla tehdejší cenzura.

Skladba Modlitba pro Martu byla součástí zpěvaččiny debutové desky Songy a balady, která byla vydána v roce 1969. Z nového cenzurovaného vydání už ale následně zmizela a v roce 1970 dostala její interpretka Marta Kubišová zákaz vystupování.

Přejdi Jordán

Ve zmíněném seriálu se objevila i píseň Přejdi Jordán, kterou nazpívala Helena Vondráčková v roce 1968. Cenzura v ní ovšem viděla skryté jinotaje, domnívala se, že podněcuje posluchače k nesouhlasu s tehdejším režimem, a dokonce až k emigraci. Píseň byla proto zařazena na index a nehrála se.

Hafo

Velké emoce vyvolala také píseň Hafo, kterou nazpívali influenceři vystupující pod přezdívkami Kafuu a Frank Wild. Zatímco někteří lidé si ji nemohou přestat zpívat, jiní ji nemohou ani slyšet.

Text je plný sexuálních narážek a ženu přirovnává k feně, což je následně názorně zobrazeno i v klipu. Bizár ale zkrátka táhne, a tak má video na Youtube téměř pět milionů zhlédnutí.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, idnes.cz, ceskenoviny.cz, starsinsider.com, hudebnisrdcovky.cz,
wikipedia.org
, ct24.ceskatelevize.cz, plus.rozhlas.cz