Někdy nám ostatní lidé tolik ublíží, že se nemůžeme ubránit myšlenkám na pomstu. V takovém případě je nejlepší zachovat chladnou hlavu a vydýchat se. Karma totiž dokáže jednomu pořádně zkomplikovat život. Filmové postavy si ovšem stejně jako lidé někdy prostě nemohou pomoci. V jakých filmech je pomsta hlavním tématem a iniciují ji ženské hrdinky?

Zmizelá (2014)

Ve snímku, který byl natočený podle stejnojmenného románu Gillian Flynn, hraje manželský Nicka a Amy Ben Affleck a Rosamund Pike. Po Amy se ovšem v den pátého výročí svatby slehne zem a soudě podle krvavých stop a dalších důkazů se nezdá, že by odešla dobrovolně. Nick se tak stává hlavním podezřelým, ale později se ukazuje, že Amy se chtěla hlavě pomstít za jeho nemanželský poměr se studentkou.

Zdroj: Youtube

Nadějná mladá žena (2020)

Pět nominací na Oscara a jednu proměněnou za původní scénář si vysloužil psychologický thriller, v němž se divákům coby bývalá studentka medicíny Cassandra představila Carey Mulligan. Obráží bary, předstírá opilost a nechává se sbalit muži, které následně moralizuje a psychicky na ně útočí. Po nějaké době se setkává s mužem, který její chování zapříčinil tím, jak se k ní v minulosti choval a způsobil jí tím trauma. Hlavní hrdinka se rozhodne, že se konečně pomstí i jemu.

Peppermint: Anděl pomsty (2018)

Ztráta rodiny je jednou z nejhorších věcí, která se může člověku přihodit, a pokud je zaviněná někým jiným, není divu, že to v jednom dokáže probudit zlo a temnotu. Riley v podání Jennifer Garner přijde po brutálním útoku o manžela i dceru, a když se ukáže, že u policie nenajde zastání, rozhodně se, že vezme spravedlnost do vlastních rukou. A bez dalších mrtvých se to neobejde.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Někdy nemusí být pomsta adresována ani nikomu konkrétnímu, což dokazuje i životopisný snímek o ženě, která v sedmdesátých letech v Praze srazila a usmrtila nákladním vozem osm lidí. Olga Hepnarová, která trpěla psychickými problémy, po činu uvedla, že šlo o její způsob, jak se pomstít celé společnosti, která ji prý celý život ubližovala. V roce 1975 byla za to, co vykonala, popravena. Hlavní roli si ve filmu zahrála Polka Michalina Olszańska.

Ďáblice (1989)

Téma pomsty se filmem z osmdesátých let prolíná od začátku do konce a příčinou je ukradený muž. Ne příliš pohledné Ruth, kterou si zahrála Roseanne Barr, totiž odloudí manžela atraktivní a úspěšná spisovatelka Mary v podání Meryl Streep. Ruth se proto rozhodne, že to nenechá jen tak a oběma jejich nový život pořádně zkomplikuje. Nechybí požár ani falešné obvinění ze zpronevěry.

Ženská pomsta (2020)

Jana Paulová, Eva Vejmělková a Mahulena Bočanová jako Karla, Sandra a Mona řeší nevěry svých manželů. Původně v rámci sezení na skupinové terapii, ale potom se rozhodnou, že lepším řešením bude pomsta, ve které si vzájemně vypomůžou. Nezvedné manžely si ve snímku, jehož ústřední píseň nazpívala Helena Vondráčková, zahráli Miroslav Etzler, Robert Jašków a Petr Rychlý.

Zdroj: Vlasta.cz, ČSFD.cz

Související články