Rybenky však nejsou jen otravná zvířata, kterých se snažíme v domácnosti zbavit. Z mnoha důvodů bychom je měli poznat. Jedině tak budeme vědět, jak je příště odradit od návštěv koupelny. A místo přemýšlení o tom, jak je zabít, bychom se měli zamyslet nad tím, co nám chtějí říct.
Ahoj týrexi!
Když někdy před sedmdesáti miliony lety zakopl obávaný tyranosaurus rex o kámen, velmi pravděpodobně pod ním byl praprapradědeček rybenky, kterou jste včera objevili ve své koupelně. Rybenky je totiž řád starý neuvěřitelných 300 milionů let. Dinosauři tak byli jen jedním z mála jejich současníků a tento malý koupelnový hmyz byl svědkem jejich zrození i vyhynutí. Geologicky tak vznikli už v prvohorách, v období nazvaném karbon. Nicméně pokud se lekáte těch současných, tehdejší rybenky by vás vyděsily mnohem více.
V prvohorách byl totiž vzduch bohatší na kyslík, což svědčilo především hmyzu. I proto tehdy létaly vážky velké i třičtvrtě metru. Dá se tedy očekávat, že i tehdejší rybenky byly několikanásobně větší než dnes. Každopádně to, že dokázaly přežít na světě po 300 milionů let, ukazuje, jak dobře se umí přizpůsobit novým podmínkám. A že velmi pravděpodobně přežijí i nás.
Kolik ti je?
Úctyhodná schopnost přežívat v jakékoliv situaci vyplývá z jejich zajímavého životního cyklu. Samečci ukládají sperma do různých prohlubní, kde je později samička najde a využije. Pak naklade vajíčka, ze kterých se zhruba za tři týdny vyvinou nymfy. Ty vypadají úplně stejně jako dospělé rybenky, jen jsou menší a světlejší. Dospějí do šest týdnů. V dospělosti nakladou vajíčka a tak dál a tak dál. Rybenky mají navíc oproti jiným druhům hmyzu dlouhý život a tím i výrazně delší dobu pro rozmnožování. Vaše dítě za dobu jejich života zvládne skoro vychodit základní školu. Mohou se totiž dožívat až osmi let. A když nemají co jíst? Klidně si počkají. Vydrží bez jídla i celý rok.
Fuj, to páchne!
Nenechte se zmýlit, rybenky vás nemají rády o nic více než vy je. Ze svých úkrytů vylézají jen když hledají potravu a zase hned zalezou do svých temných brlohů. A stejně jako vy, vnímají některé vůně obzvláště odpudivě. Odmítají se přiblížit například ke skořici, levanduli, citrusovým slupkám, cedrovému oleji nebo třeba hřebíčku. Vadí jim i okurky. Chcete-li tedy jasně vymezit, kam až vaše domácí rybenky můžou vkročit, položte do těch míst některou ze jmenovaných pochutin. A že budou vesele dál žít pod vanou, kam vy nemůžete? A není to jedno? Rybenky nekoušou, neštípou a nepřenáší žádné nemoci.
Mějte se na pozoru
I když rybenky člověku neublíží a ani se o to nesnaží, žít v jejich blízkosti může být nebezpečné. To, že je vybijete, vás však do bezpečí nedostane. Rybenkám totiž vyhovuje úplně jiné prostředí než lidem. A to je život ve vysoké vlhkosti. Že jsou pod vanou nebo ve sklepě neznamená nic špatného. Ale pokud vám vyžírají lepidlo z tapet v obýváku, likvidují oblečení ve skříni či knihy v knihovničce, nebo se nedejbože uvelebily v posteli, měli byste se zamyslet, jestli nežijete v přílišném vlhku. Pak totiž můžete být obklopeni nejen tímto neškodným druhem hmyzu, ale především nebezpečnými plísněmi. Rybenky tak nemusíme brát jako nepřítele, jako varování před přílišnou vlhkostí však ano.
Zdroj: WebMD vlasta.cz zvidavci.cz countryliving.com gbnews.com