Před nákupem rostlin, květináčů a dalších věcí potřebných pro výsadbu je potřeba zvážit a mít na paměti několik věcí.

Za prvé myslete na hmotnost, protože terakotové či betonové květináče mohou být pro uchování na balkoně dost těžké. Pokud si nejste jistí, zda je váš balkon unese, zvolte raději plastové nádoby.

Dále je dobré zvážit, jak moc exponovaný váš balkon je. Je větrný? Chladný? Nebo je na něm naopak až moc slunce? V takovém případě vybírejte rostliny, které snáze odrážejí sluneční paprsky.

(Nejen) trvalky na balkon

Bylinky

Bylinky jsou pro pěstování na balkoně ideální. Nejenže si je můžete kdykoliv vychutnat čerstvé, ale mají tu výhodu, že většina bylinek zůstává vzrůstem relativně malá – takže jsou vhodné do květináčů a truhlíků.

Máte-li hodně slunečný balkon, zvolte tymián, šalvěj, rozmarýn nebo pažitku. Pro stinné balkony se hodí naopak máta, kopr, šťovík či kerblík.

Zdroj: Youtube

Rajčata

Zejména cherry rajčátka jsou oblíbenou domácí zeleninou, která se dá snadno pěstovat i na balkoně. Můžete si je vypěstovat ze semínek nebo si koupit už sazeničky a přesadit je do květináčů.

V závislosti na odrůdě trvá rajčatům zhruba 25–60 dní, než vytvoří plody po odkvětu. Nezapomeňte je udržet vycentrovaná a tak, aby rostla svisle. Odborníci doporučují například odrůdy Bogus Fruchta, Tom Yellow, Minigold, Bejbino F1 či Vilma.

Kromě rajčat můžete pěstovat na balkoně i spoustu dalších druhů zeleniny – hlávkový salát, okurky, papriky, a dokonce i malé melouny.

Cibuloviny

Toužíte po barevném balkonu? Pěstujte na něm cibuloviny, například tulipány, narcisy a hyacinty. Chcete-li zasadit cibulky tulipánů, naplňte polovinu květináče nebo nádoby víceúčelovým kompostem bez rašeliny a pak je zasaďte do trojnásobné hloubky.

Mezi každou cibulkou nechte pár centimetrů a doplňte kompostem. Tulipány navíc nepotřebují moc vody, stačí je zalévat jednou týdně. Když je horko, můžete zvýšit na dvakrát týdně, ale pozor na přemokření.

Japonský javor

Do vaší zahrady vnese barevnost, a navíc jde o nenáročný nižší stromek. Jeho listy jsou červené a nejlépe se mu bude dařit na stinných balkonech. Před výsadbou se ujistěte, že květináč má dostatečné drenážní otvory, protože kořeny japonského javoru potřebují hodně kyslíku.

Pak do poloviny naplňte květináč kvalitním kompostem, než umístíte javor do středu květináče. Poté kolem doplňte zbývající kompost a zalijte.

Tyto rostliny jsou odolné, ale chraňte je před silným větrem a přímým sluncem, jinak by si mohly spálit listy. Javory potřebují pravidelnou zálivku.

Verbena (sporýš)

Tyhle fialovo-růžové shluky květů jsou ideální volbou pro balkonovou zahradu. Verbena je odolná vůči suchu, takže se jí daří dobře i na přímém slunci. Potřebuje zhruba 8–10 hodin světla denně a zálivka jí stačí jednou týdně.

Uděláte dobře, když ji zasadíte do samozavlažovacích nádob, ale i v nich zásobu vody kontrolujte. Nezapomeňte přihnojovat, zhruba po dvou týdnech od výsadby. Když ji budete vysazovat, zaštípněte hned na každé rostlině polovinu výhonů, více pak pokvete.

Levandule

Se svými modrofialovými květy a neodolatelnou vůní patří levandule k dalším oblíbeným balkonovkám. Nejenže je nenáročná na údržbu, dodá taky vašemu balkonu šmrnc.

A odpuzuje hmyz, takže pokud nesnášíte komáry, rozhodně si ji pořiďte. Pokud jí dopřejete dostatek slunce, málo vody a dobrou drenáž, bude bujně růst. Pozor na mrazíky, ty jí mohou vadit.

Petúnie

Snad téměř žádný balkon se bez nich neobejde. Petúniím se skvěle daří v závěsných nádobách nebo květináčích. Vydrží hodně, nezaleknou se ani škůdců a chorob.

Kromě občasného zalévání toho od vás nebudou moc potřebovat. Jen si vyberte nejlepší variantu pro váš balkon, existují totiž petúnie ve vzpřímených i převislých variantách. Kromě petúnií si můžete pořídit také muškáty, i ty vám udělají stejnou radost.

Maceška a violka

Macešky a violky jsou blízce příbuzné divokým fialkám, které můžete vidět růst na poli. Oba druhy mají velmi podobné požadavky na pěstování a obě jsou neuvěřitelně robustní a krásně barevné, což z nich dělá vynikající volbu pro balkon.

Nevadlec purpurový

Vypadá jako kohoutí hřebínek, i proto se mu tak někdy říká. Tuhle oblíbenou letničku si můžete koupit už bohatě nakvetlou a vašemu balkonu propůjčí neobvyklý nádech.

Plyšová sametová rostlina miluje život v nádobách a slunce. Už název napovídá, že dlouho neuvadá. Květy pak můžete usušit nebo je použít do vázy jako řezanou květinu.

Jsou to trošku citlivky, takže je vysazujte do otevřeného balkonu až od druhé poloviny května. Nemají rády vítr, nízké teploty a déšť.

Coleus (africká kopřiva)

Tahle letnička má výraznou barvu, snáší polostín a lze ji pěstovat nejen na záhonech, ale i v nádobách na balkonech. Můžete si koupit semena, pak je nejvhodnější doba výsevu konec března.

Ke klíčení nepotřebují semena světlo a při teplotě asi 20 stupňů vyklíčí zhruba za dva týdny. Pak je můžete přesadit do květináče a přibližně po dalších 12 týdnech můžete zasadit tam, kam potřebujete. U nás je oblíbená odrůda Macrophylus či Wizard.

Zdroj: vlasta.cz, gardenersworld.com, tomsguide.com, forbes.com

Související články