Cesta je cíl?

Okřídlené rčení, které naznačuje, že může být zajímavější a zábavnější, když se za něčím pachtíte, než když toho dosáhnete. Není to nic neobvyklého a odborníci s tímto jevem běžně pracují. Příčin může být několik.

  • Cesta k cíli vám poskytuje motivaci a pocit naplnění. Když cíle dosáhnete, dostaví se prázdnota a chybí dosavadní uspokojení i výzvy.
  • Na konci cesty nenacházíte to, co jste očekávali. Ačkoliv jste hledání bytu nebo zaměstnání věnovali velké úsilí, výsledek je spíš kompromis než přesně to, co jste chtěli.
  • Cíle se mohou během cesty měnit. Někdy vaše úsilí a snažení trvá tak dlouho, že už pro vás původní meta není důležitá.

VIDEO: Jak poznat, že váš vztah už jen přecházíte?

Zdroj: Youtube

Může to být nespokojenost ve vztahu

Pokud se nespokojenost týká zásadních věcí, které vytvářejí vztah, jako je společné bydlení, trávení dovolené či volného času nebo rozdělení rolí v rodičovství i péči o domácnost, pak může být příčina právě ve vztahu. Sice se vám nelíbí, jak vztah funguje, ale mluvíte o nové kuchyni nebo zájezdu k moři.

Možná si myslíte, že vám partner věnuje málo pozornosti, nezajímá se o vaše problémy, málo s vámi mluví. Proto zvolíte zástupná témata, kterými jej chcete donutit k intenzivnější komunikaci. Jenže tohle obvykle neúčinkuje, protože věčně stupňované požadavky vytvářejí dojem, že vám není nic dobré, chcete stále víc. Přitom vám ve skutečnosti o materiální blaho vlastně nejde.

Nerozhodnost a nízké sebevědomí

Kupujete si věci, které za pár dnů vracíte, nebo si výběr rozmyslíte dřív, než kurýr nákup doručí? Děláte rozhodnutí, která obratem odvoláváte? Zdá se vám, že nic není podle vašich představ, a snažíte se pořád něco zdokonalovat na sobě i ve svém okolí? Nízké sebevědomí vede k pochybnostem, bojíte se, že nebudete dostatečně oceněni. Stále směřujete k ideálu, ale pociťujete frustraci, protože se zdá, že jej nelze dosáhnout.

Takové pocity vás snadno zavedou do začarovaného kruhu. Bojíte se špatného rozhodnutí, a když už nějaké uděláte, obáváte se výsledku. Nerozhodnost se stupňuje, sebevědomí klesá. Nakonec si nejste jisti ani výběrem jídla k večeři, a tak kupujete pořád dokola to samé.

Jak z toho ven

Asi nikoho nepřekvapí, že bude důležité rozlousknout ten nejtvrdší oříšek: Proč jsme vlastně doopravdy nespokojení?

  • V partnerském vztahu pomůže vzájemná komunikace – zkusit si udělat pravidelné „sezení“, kdy si vzájemně povíte, co se vám nelíbí, co chcete zlepšit a co pro to můžete oba udělat.
  • Sami pro sebe byste se měli snažit stanovit si své záměry a cíle. Mimo jiné i proto, abyste se dokázali lépe rozhodovat.
  • Pokud je na vině vaše nízké sebevědomí, pak bude dobré zaměřit se na osobní rozvoj. Poznat své silné a slabé stránky, rozvíjet své dovednosti, stanovovat si realistické cíle a trénovat pozitivní myšlení.

Zvýšený tlak na výkon je typický pro dnešní společnost. Přehnaná snaha dosáhnout cílů ale může vést k vyhoření. Naproti tomu skutečná spokojenost v životě pramení z menších kroků, které nás k cíli o kousek přibližují každý den.

Zdroj: vlasta.cz, themindtemple.com, psychologie.cz, mujvztah.cz, jakbytuspesny.cz, blog.audiolibrix.cz