Tato tradiční „pro bono“ akce se stala oblíbenou příležitostí pro lidi, kteří potřebují odbornou radu, ale nejsou si jisti, jak postupovat.
Pro bono
Latinský výraz „pro bono“ v češtině znamená „pro veřejné dobro“. Je používaný pro odbornou práci, kterou někdo vykoná dobrovolně a bezplatně nebo za sníženou cenu jako službu veřejnosti. Většinou se tak označuje bezplatná právní nebo jiná profesionální pomoc poskytovaná jednotlivci nebo firmami. V rámci Dne evropské spravedlnosti své konzultační služby poskytují zdarma notáři.
Osobně i po telefonu
Zatímco během prvních ročníků chodili lidé do sídla Notářské komory (Apolinářská 12, Praha 2) osobně, následná pandemie znamenala přesun konzultací na telefonní linky. Letos poprvé však bude mít veřejnost možnost konzultace své životní situace zcela zdarma oběma způsoby.
Notáři budou veřejnosti k dispozici v pražském sídle Notářské komory v úterý 22. října 2024 od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin. Pro ty, kteří nemohou do Prahy dorazit osobně, jsou připraveny i telefonické konzultace na třech linkách.
- 604 508 994
- 605 058 708
- 604 508 885
Zájem je každoročně obrovský, zejména o témata jako manželské smlouvy, závěti nebo zakládání obchodních společností.
Letošní novinkou je možnost konzultovat nový systém kontroly peněžních úschov. Při koupi nemovitosti se totiž lidé často potýkají s obavami o bezpečné uložení vysokých finančních částek. Notáři proto nově nabízejí stálý náhled na stav účtu úschovy a notifikace o jakémkoliv pohybu peněz. Tento systém přispívá k ještě větší transparentnosti a bezpečnosti převodů nemovitostí.
Nový systému úschov
Notářská úschova peněz při koupi nemovitostí je klíčovým krokem, který chrání obě strany – kupujícího i prodávajícího. Notáři díky novému systému umožňují klientům sledovat pohyb peněz v reálném čase a zasílají notifikace o každé transakci. „Tato služba zaručuje, že peníze budou uvolněny až po bezvadném převodu vlastnictví v katastru,“ uvádí prezident Notářské komory Mgr. Radim Neubauer.
Pokud by došlo k chybě, je Notářská komora schopna okamžitě zjednat nápravu. „Kdyby peníze byly odeslány na nesprávný účet, byť jen chybou či ukliknutím, ve spolupráci s veřejnou mocí je Notářská komora ČR schopna sumu bezprostředně zajistit,“ doplňuje šéf notářů.
Notáři vs. advokáti
Častou otázkou je, jaký je rozdíl mezi notářem a advokátem. Notář se zaměřuje především na prevenci sporů – například pomáhá s uzavřením manželské smlouvy, aby se předešlo budoucím problémům, nebo sepisuje závěti, aby se předešlo dědickým sporům. Advokát naproti tomu řeší již vzniklé spory, jako jsou soudní řízení nebo obhajoba klienta před soudem.
Notářská komora
Notářská komora České republiky a regionální notářské komory garantují výkon notářského povolání a dohlížejí na správné vedení notářských úřadů. Kontrolují také činnosti notářů, jejich etickou úroveň a výchovu notářů i jejich pracovníků. Notářská komora ČR reprezentuje zájmy notářů a zastupuje je v mezinárodních stycích.
V České republice působí 439 notářských úřadů, což je uzavřený počet, tzv. numerus clausus. Pokud si nejste jisti, jaký úkon přesně potřebujete, doporučuje se obrátit přímo na konkrétní notářský úřad nebo využít online informační zdroje Notářské komory.
Anebo využít den otevřených dveří Notářské komory ČR, který je skvělou příležitostí získat právní pomoc zdarma.
Zdroj: vlasta.cz, nkcr.cz, wikipedia.org, denik.cz