Rozhovor s Mahulenou Bočanovou

Mahulena Bočanová je živel. Na nic si nehraje, je přímá a otevřená, prostě tak nějak z podstaty. S jejími životními zkušenostmi se nelze divit. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak se proměnil její život s Márinkou, která je sice věkem úplně dospělá, ale zároveň věčným dítětem. "

Mari je autistka a říká se, že autisté jsou jako zebry: jsou jich miliony, ale žádná není stejná. Moje Mari je dospělá slečna, která navždy zůstane, řekněme, předškolním dítětem. Potřebuje stálý dozor, sama nikdy žít nebude. Vše je ale o zvyku a o smíření. Máme krásný, silný vztah a jsme šťastné. Ona samozřejmě proto, že si se mnou žije, potvora, jako v ráji. Ale kupodivu jsem velmi šťastná a vyrovnaná už i já." Probrali jsme s Mahulenou nejen mateřské zkušenosti, ale také muže a radosti. Ty osobní i pracovní.

Epidemie mladých alkoholiček

Bolest, samota, stres, mizerný vztah, pracovní vypětí. Čím dál víc žen kvůli těmto či podobným důvodům sahá po alkoholu. Jenže žádný životní trabl ještě alkohol nevyřešil, spíš umí s životem ženy otřást mnohem důkladněji. Českem se šíří epidemie mladých alkoholiček. "Rodina jimi pohrdá, moralizuje je, kritizuje, jak něco takového mohly dopustit, když mají děti. Tohle muži neslýchají a ženy to mají v tomto směru těžší," potvrzuje adiktolog a psychoterapeut Ondřej Sklenář.

Když ultrazvuk pomáhá

Seznamte se s Danielou Fischerovou, lékařkou, která patří k absolutní špičce v oblasti ultrazvuku a která školí lékaře z celého světa. "Kdybych byla praktický lékař, měla bych sondu v ruce celý den. Když přijde babička se symetrickými otoky nohou, udělám základní ultrazvukové vyšetření srdce. Když přijde s otokem jedné nohy, podívám se ultrazvukem, zda nemá cévní sraženinu ve velkých žilách té oteklé dolní končetiny. Když se jí zvětšuje bříško, zkontroluji ultrazvukovou sondou, jestli nemá v břišní dutině zvýšené množství volné tekutiny. Když bude špatně dýchat, zkontroluji sondou, jestli nemá výpotek na plicích nebo plicní zánět."

Ukaž mi, jak píšeš a já ti řeknu, jaký jsi

Věděli jste, že kdo hodně tlačí, bývá majetnický vášnivec, a kdo píše lehkou rukou, ten je pohodář?

Lahodné recepty

Dušení je považované za nejzdravější tepelnou úpravu jídla, smažení zas slibuje lahodnost... kompromis je zapékání. Ve výsledku přinese lahodné křupnutí, a to je to, proč zapečená jídla milujeme. Zaručeně vás inspirujeme našimi recepty na zapečené sladké i slané! A to samozřejmě není všechno, zas je toho ve Vlastě mnohem víc!

Zdroj: vlasta.cz

Související články