Pavlínu Pořízkovou zná snad celý svět. Topmodelka, herečka a v současnosti úspěšná spisovatelka. Ale taky vyděděná vdova a žena, která se nebojí ukázat světu svou zranitelnost a dát najevo, kým je a co chce. A povídání s ní? Žádné vykání a odstup, ale blízkost, otevřenost a upřímnost. Až na dřeň. „Moc dobře si uvědomuju, že jsem přežila něco, co se snad ani přežít nedá – rozchod s mužem, se kterým jsem strávila 28 let a porodila mu dvě děti, jeho nečekaný odchod a následné zjištění, že mě nezahrnul do závěti. Musela jsem se vystěhovat z našeho domu, přitom jsem měla na krku dvě hypotéky a nevěděla, jak je splácet. Zhroutil se mi celý svět a do toho přišel covid, doba totálního osamocení a smutku. Navíc ve věku, kdy je žena podle mužů takzvaně na odstřel. Co s vyděděnou vdovou, že… Byly to zlé časy, ale jen díky nim jsem tam, kde jsem," řekla ve velmi upřímném rozhovoru.

Kurz sebevědomí zadarmo

Plánujete koupit si kurz, který vám pomůže zvednout sebevědomí? Anebo ten, kde se naučíte asertivně komunikovat? Většina z nás tohle všechno v dětství uměla, výchovou jsme o to ale přišli. Je známým faktem, že hektický život a stres přispívají k nárůstu civilizačních onemocnění. Vysoký krevní tlak, únava, poruchy paměti, spánku, potíže s trávením, bolesti hlavy, oslabení imunity. To všechno způsobuje stres, který si velmi často vytváříme sami a způsobujeme ho i dětem. Anebo už jste někdy viděli malé vystresované dítě? Asi těžko. To jen my dospělí jim do toho „házíme vidle“. „Pohni sebou, musíme odjet!“, „Rychle se vyčurej, za chvíli musíme být jinde!“, „Vezmi si to jídlo do ruky, najíš se cestou.“ Věty, které jsou téměř na denním pořádku v mnoha rodinách nejen ráno před odchodem z domova do školky a školy, zaznívají ale i cestou domů nebo při přejíždějí z jednoho kroužku na druhý. Z aktivit, které by měly být pro dítě potěšením, dospělí dělají stresující činnosti, které jsou nakonec za trest.

Lexikon řasenek

Jak se vyznat v nabídce řasenek a vybrat si tak tu nejlepší, aby uměla přesně to, co od ní potřebujete? Žádný problém! Lucie Fendrychová poradí, protože zná všechny novinky. Víte třeba, jak funguje průhledná řasenka? A když už jsme u těch očí, zaměřila se v dalším materiálu i na nejlepší péči o oční okolí. To totiž často „stárne" nejrychleji.

Co řeší ženy po padesátce?

Jde o to přechod přežít, nebo ho vědomě prožít – a dokonce si to užít! Překladatelka a pedagožka Lenka Kapsová se díky zkoumání vlastní menopauzy pustila do rozhovorů s téměř šesti desítkami žen a napsala na základě nich knihu Padesátka. Co zjistila, na to se za Vlastu ptala Klára Větrovská.

Nebát se opouštění a opuštění

Když se bojíte, že zůstanete nebo skončíte sami, uděláte cokoli, aby vztah fungoval, bez ohledu na cenu. V důsledku toho necháte většinu nebo všechny své potřeby, včetně fyzických, mentálních, emocionálních a duchovních, upadnout na vedlejší kolej.

Recepty a zábava

Jasně, nejlepší je sklízet letní ovoce rovnou do pusy, ale když nasbíráte i do zásoby, můžete se pustít do některého z našich dezertů a zažít násobné blaho. Plundrové čtverečky s malinami a mandlemi, litá kynutá buchta plná borůvek, rybízový krém v tandemu s tvarohem... Už se vám sbíhají sliny?
K Vlastě patří letní čtení a letos plná porce povídek. V novém čísle se můžete těšit na Scarlett Wilkovou, která exkluzivně pro Vlastu napsala povídku O zlé babičce a dvou mumzillách.

Související články