Největší slávu jí přinesla hitparáda Eso (a legendární hláška „Čágo bélo, šílenci“). V reality show Vyvolení předvedla svou dospělou tvář a její empatické a přitom energické moderování pořadu Mise nový domov potvrdilo, jaká je profesionálka. Moderátorka Tereza Pergnerová sama ale úspěchy nějak zvlášť neprožívá. Daleko důležitější je pro ni její vnitřní svět. Tady a teď. Na prahu padesátky.

„Přechod je období, kdy jsme my ženy mnohem citlivější, a pokud žijeme s člověkem, který to nerespektuje, tak to může být velmi těžké. Rány způsobené v tomhle období jsou bolestivé a hned tak se nezahojí… Citlivost kolem padesátky je opravdu výrazná, ale já mám výborný trenažér – svoji dceru. Teď jí bylo patnáct, nebere si servítky, ale zároveň z ní cítím obrovskou lásku a přímočarou upřímnost. Povídat si s ní je vlastně takový test, krásně mi nastavuje zrcadlo, jak na tom v tu chvíli jsem. Jestli jsou moje reakce založené na rozumu a logice, nebo v uvozovkách jen na rozhozených hormonech. Jako každá žena mám mnoho tváří – některé jsou vidět víc, jiné méně, ale moje děti, mám ještě syna, mě znají nejlíp. Vidí celý ten „balíček“ a jsou nejobjektivnější. A i díky nim jsem pochopila, co je to životní pokora," prozradila v rozhovoru.

Pomluvy a drby frčí po staletí

I vědci už si všimli, že drby nás baví. Nejvíc samozřejmě taková, které se nás samotné netýkají. Když „drbeme“, může se nám to vrátit jako bumerang. Přesto to pořád děláme. Muži stejně jako ženy. Drby zpochybňující morálnost toho či onoho člověka jsou nejhodnotnější. Adresáta nejvíce zasáhnou a drbaného mohou nejvíce poškodit (ale i očistit). Morálku ve svých drbech často hodnotí i muži. Drbání totiž baví i je. Co do množství předaných drbů si obě pohlaví nezadají. Rozdíl je v kategoriích drbů: ženy tvoří větší množství drbů neutrálních. To překvapivé není, protože obecně tíhnou ke sdílení a zapojení do kolektivu, zatímco muž je spíš ochotný jít do přímého konfliktu. To nejspíš vede i k tomu, že ženy svá slova váží, nechávají si zadní vrátka.

Zlozvyky, které ničí vlasy

Neděláte je úplně náhodou taky? Projděte si kosmetické návyky a zamyslete se, jestli nestojí za to některé změnit. Vlasy padají, když je týráte. Někdy o tom ani nemusíte vědět. Lucie Fendrychová ve Vlastě odhalila, v čem by mohl být zakopaný pes a vysvětlí i to, proč jsou silikony, zázrační iniciátoři lesku, zlo.

Moderní kořenářka

Monika Vávrová není stařenka se škapulířem a plátěnými pytlíky u pasu, přesto ji těší, když ji považujete za moderní babku kořenářku. Žije kořením už skoro třináct let, míchá své vlastní směsi, které – často sama – na trzích prodává. Podle ní Češi zatím stále kouzlu kořenění úplně nepropadli. Většina si podle ní vystačí se solí, pepřem a majoránkou a špetkou kmínu.

Muži pod tlakem

Mají to ženy těžší než muži? Jak se to vezme. I muži totiž čelí různým výzvám, které před ně staví společnost. Musí být silní, úspěšní, nesmí selhat. Není divu, že jsou pak často pod tlakem a nejvíc to odnáší ti nejbližší.

Uvařeno v pánvi

Kdo nesnáší mytí nádobí a nejraději má jídlo z jednoho hrnce, ten pookřeje nad rubrikou receptů. Protože se však otepluje, místo hrnce jsme se poohlédli po receptech, u kterých si vystačíte s pánvičkou.

V nové rubrice retro vás Vlasta vezme na výlet do minulosti. Před padesáti lety třeba Vlasta – byť bylo stejně teplo jako dnes – přinesla reportáž z natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku. Co poradila Libuška Šafránková autorovi reportáže.

A k tomu další rozhovory, tipy, horoskopy a fejeton!