Jedinečné vůně, skvělé jídlo, anebo dokonalé vlny, díky kterým je Maroko vyhledávaným rájem surfařů. Země vzdálená pouhé čtyři hodiny letu od Prahy toho však ukrývá mnohem, mnohem víc. Cesta obvykle začíná ve městě Agádír, což je hlavní přímořské letovisko. Koupat se tu budete v Atlantském oceánu. Na krátký relax je to tu fajn, ty pravé poklady ale čekají až za městem. „Každý si najde ten svůj důvod, proč se do Maroka vydat, a tak není divu, že zájem o něj mezi českými turisty roste. Maroko patří mezi našich top 20 nejoblíbenějších zemí,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková s tím, že seznam lákadel je opravdu dlouhý. Co tedy v Maroku určitě navštívit, pokud neplánujete strávit dovolenou pouze s drinkem na lehátku? Přinášíme několik tipů.

Marrákeš: Jedno z nejkrásnějších měst na světě

Marocká města mají svůj typický odstín, do něhož je sladěno úplně vše. Například Marrakéš je vybudován v tradičním cihlovém odstínu, což je dáno neobvyklým zbarvením místní půdy. Musíme uznat, že pohled na jednobarevné město bere dech. Proto ať už zavítáte kamkoli, vylezte na nejbližší vrchol a pokochejte se jednolitým výhledem. Prvním místem, kam byste se při svém objevování určitě měli vydat, je mešita Kutubíja z 12. století. Se svým minaretem je totiž nejvyšší stavbou Marrakéše. Minout byste ale neměli ani zahrady Majorelle. Založil je malíř Jacques Majorelle a po jeho smrti, když začaly chátrat, se jich ujal módní návrhář Yves Saint Laurent. Ten v Marrakéši dlouho žil, což je samo o sobě zárukou toho, že jde o oázu krásy, barev i klidu. Nejen pro módní inspiraci se pak vydejte do jeho místního muzea.

Bílé a modré město

Městskou bílou architekturou se pyšní královské město Fez, v jehož úzkých středověkých uličkách se snadno ztratíte. Komu by to ale při romantických procházkách vadilo? Do modra laděné je pak město Chefchaouen v pohoří Ríf na severu Maroka ze 13. století. I ono bylo původně bílé. Místní ovšem chtěli přilákat turisty, a tak to zkusili s modrou barvou. Město není na hlavních turistických trasách, zůstává proto velmi autentické.

Casablanca: Oblíbená filmová destinace

Největším marockým městem je Casablanca. Moderní přímořská destinace, kterou mají z historického hlediska „na svědomí“ Francouzi, silně připomíná Evropu. Nejzásadnějším místem v Casablance je rozhodně obrovská mešita Hasana II., která stojí na samém pobřeží a z jedné strany ji omývá moře. Monumentální stavba obložená bílým mramorem a zdobená ručně tesanými ornamenty ohromí každého, nehledě na vyznání. Koneckonců jde o místo, kde se může modlit najednou až sto tisíc muslimů, což její majestátnost popisuje mnohem lépe než kdejaká fotografie.

Chtěli byste se na město naladit filmem Casablanca? Musíme vás zklamat. Ve skutečnosti se tady vůbec nenatáčel. Nic to však nemění na faktu, že je Maroko i přesto velmi oblíbenou destinací filmařů. Ve filmových ateliérech Ait Benhaddou, kam lze dokonce jít i na prohlídku, se natáčel například Babel s Bradem Pittem a Cate Blanchett, v úchvatném městečku Ourzazate se pak odehrává snímek Gladiátor s Russellem Crowem.

Za adrenalinem i relaxem

V Maroku lze strávit jak aktivní a dobrodružnou, tak odpočinkovou dovolenou, díky čemuž si zde každý najde to svoje. I proto sem podle údajů agentury Invia vyráží ze 75 procent páry, 13 procent tvoří rodiny a zbytek menší skupiny přátel. Průměrná cena, kterou jsme ochotni za zájezd do Maroka údajně zaplatit, je 19 500 korun. „Obvykle si čeští turisté vybírají osmidenní zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu s all inclusive službami, odkud vyrážejí na výlety, ale abyste z Maroka stihli co nejvíc a všechna ta krásná místa si dokázali opravdu užít, vyplatí se jet klidně i na 10 a více dnů,“ doporučuje Řezníčková.

Zdroj: redaktorka procestovala Maroko, https://vlasta.cz, Invia.cz