Jak se chováte ke své hotovosti? Pozorně a nedáte ji z dohledu? Tak docela stejně by to mělo být i s vaší platební kartou, která je vlastně takovou vstupenkou k vašim penězům.

Jakmile zadáte údaje ze své karty na internetu, může stačit i malá nepozornost, abyste přišli o peníze. Když nezůstanete obezřetní, může vás potkat ztráta nejen drobných částek, ale i životních úspor.

VIDEO: Podívejte se, jak bezpečně platit online.

Zdroj: Youtube

Jak se chránit při používání platební karty?

Základní pravidla bezpečného používání karet nejsou nijak složitá. K platebním kartám přistupujte s podobnou obezřetností jako k hotovosti. Kartu nenechávejte bez dozoru, PIN kód si nikam nepište a nikdy jej nikomu nesdělujte.

Když platíte v obchodě, kontrolujte částku na terminálu a při online nákupech si vybírejte prověřené e-shopy. Pravidelně kontrolujte své platby v internetovém bankovnictví a o svých transakcích mějte přehled.

Pozor na falešné e-shopy

V posledních měsících se staly jedním z nejčastějších podvodů na internetu falešné e-shopy. Podvodníci využívají atraktivní webové stránky s podezřele nízkými cenami, omračující šíří sortimentu a líbivými rádoby profesionálními obrázky.

Bohužel stále velká spousta lidí naletí, zaplatí za zboží, které nikdy nedostanou – to v lepším případě –, nebo přijdou o své citlivé platební údaje, což je samozřejmě ten horší případ.

Jak poznat podvodný e-shop?

Podvodné e-shopy nemusí být snadné rozpoznat „na první dobrou“, naštěstí je tu ale několik signálů, na které byste měli reagovat:

  • Chybějící informace: Reálné společnosti provozující obchody uvádějí své plné kontakty (adresa, e-mail, telefon), obchodní podmínky, způsob a cenu dopravy a postupy vrácení zboží. Udávat tyto informace mají dokonce předepsány zákonem. Pokud však toto chybí a jediným kontaktem je tzv. odpovědní formulář, buďte ostražití, v tomto e-shopu asi nebude vše o. k.
  • Příliš nízké ceny: Extrémně výhodné nabídky za nízké ceny mohou být sice lákavé, ale často jsou spíše podvodné. Na slevách jistě není nic špatného, ale nikdo vám neprodá značkové zboží za zlomek jeho běžné ceny. Stejné je to samozřejmě i u zboží neznačkového.
  • Gramatické chyby: Falešné e-shopy často obsahují špatný nebo robotický překlad, překlepy, nesmyslná jazyková spojení nebo pravopisné chyby. To jsou další jasné znaky, kdy zbystřit a nutnost nákupu dobře zvážit.
  • Podivná URL adresa: Zkontrolujte, zda adresa webu odpovídá oficiální stránce. „Podvodníci napodobují oficiální stránky obchodníků, které vypadají totožně jako originální stránky e-shopů. Většinou používají název domény, který je velmi podobný tomu skutečnému,“ varuje Petr Polák, country manažer Visa pro Českou republiku. „Zatímco skutečný obchodník má internetovou adresu například fashion.com, podvodníci pozmění doménu třeba na fashion.co a řada lidí si změny nemusí všimnout.“

Ověření e-shopu před nákupem

Před nákupem na neznámém e-shopu si vždy ověřte jeho důvěryhodnost. Prozkoumejte recenze od bývalých zákazníků, zkontrolujte informace na stránkách České obchodní inspekce nebo na srovnávacích portálech.

Vždy používejte zabezpečené platební brány, které podporují 3D Secure autorizaci, kdy musíte platbu potvrdit pomocí SMS kódu nebo mobilní aplikace banky.

Co dělat, pokud naletíte?

Když zjistíte, že jste zadali své platební údaje na falešný e-shop, okamžitě kontaktujte svou banku a nechte kartu zablokovat. V případě, že vám z účtu zmizely peníze, oznamte případ také Policii České republiky.

Jestliže jste zaplatili za zboží, které nedorazilo, a e-shop nereaguje, obraťte se na Českou obchodní inspekci. Na jejích webových stránkách najdete seznam podvodných e-shopů.

Zdroj: vlasta.cz, techsvet.cz, kybertest.cz, alza.cz, denik.cz