Ořez větví se týká jak okrasných, tak ovocných stromů a je potřebný hned z několika důvodů. Zajistí zdravý růst, ale i bohatší a kvalitnější úrodu. Pomocí řezu se dá samozřejmě také regulovat tvar stromu podle vašich požadavků.

Důležitý je ale i z hlediska bezpečnosti. Třeba když je strom vysazený blízko u domu nebo by mohl zasahovat do drátů elektrického vedení.

VIDEO: Víte, jak správně ořezat stromy na vaší zahradě? Podívejte se na video

Zdroj: Youtube

Existuje hned několik druhů řezů a mezi ty základní, které se provádějí u ovocných stromů, patří:

Výsadbový řez

Výsadbovému řezu se říká také srovnávací, pomocí něj se vyrovnává podzemní a nadzemní část a také se pomocí něj určuje budoucí tvar a členění koruny. Odstraňují se větve, které se kříží nebo jsou suché, a tedy náchylné k napadení.

Výchovný řez

Tento druh řezu se provádí mezi druhým a pátým rokem po výsadbě. Zkracují se a ořezávají se pomocí něj přírůstky, které vznikají na hlavních větvích a hlavním výhonu stromu.

Cílem je vyřešit případné růstové nevyrovnanosti koruny. Dopomůže nám k pevné, vzdušné a světlé koruně.

Udržovací řez

Zpravidla jednou za dva až tři roky je vhodné provést udržovací řez, jehož cílem je prodloužit růst a zajistit vyrovnanou plodnost ovocných stromů. A také se vyhnout tomu, aby strom narostl do nevhodných rozměrů.

Zmlazovací řez

Ten je vhodný hlavně pro starší stromy, kterým prodlouží životnost, obnoví vegetativní růst a případně zvýší kvalitu plodů.

Provádí se na konci zimy či na začátku jara, ještě předtím, než začne vegetační období. Odstraňují se pomocí něj suché, staré, napadené a slabé větve.

Řezy ovocných stromů se obvykle provádějí dvakrát ročně. V předjaří a potom v létě. V předjaří jde hlavně o podporu nových výhonků a řez je radikálnější. V létě jde pak především o podporu budoucí plodnosti a řez je mírnější.

Doporučuje se ho provádět od poloviny srpna do poloviny září. Okrasné stromy a keře se prořezávají také – zajistí jim to hezký vzhled a bohatší květ.

Jak na to?

Při prořezávání se zaměřte na to, abyste strom vytvarovali tak, že hlavní větve nebudou růst pod sebou, ale vyplní celý objem koruny.

  • Hlavní větve směřujte do vodorovné polohy.
  • U postranních větví odstraňte výhony směřující kolmo ke koruně, také ty, které se kříží, jsou slabé, suché nebo napadené houbami apod.
  • K prořezání se vám bude hodit pilka na větve, zahradnické nůžky, ale použít můžete i teleskopický prořezávač větví.
  • Řez se správně provádí nad pupenem, který směřuje ven z koruny.
  • Úhel řezu by měl být mírně šikmý.
  • Mezi větvemi by měl být ponechán ideální rozestup 15 až 30 centimetrů.
  • Zaměřte se na to, aby byl řez hladký a čistý.
  • Poté je vhodné rány ošetřit například štěpařským voskem, který působí proti infekcím a vysychání.

Zdroj: mountfield.cz, dumazahrada.cz, zahradnictvilibeznice.cz, rostlinky.cz, projektyzahrad.cz, ireceptar.cz

Související články