Dnes tento celosvětově uznávaný den upozorňuje na to, že pro ženy je důležitá sexuální spokojenost stejně jako pro muže, a že by se neměly ostýchat cesty k vyvrcholení hledat. A neměly by se ani stydět říct o svých potřebách partnerům. 

Zdroj: Youtube

Ženy to mají složitější

Právě pro ženy je totiž vyvrcholení často mnohem složitější, než pro jejich mužské protějšky. Jak ukázal průzkum zaměřený na orgasmus, kterého se zúčastnilo 2500 Češek, při každém sexu ho dosahuje pouze desetina žen. Jen pro srovnání, pokaždé vyvrcholit se daří 63 % českých mužů. A mezi těmi, kdo nikdy nedosahují orgasmu při styku, je mnohonásobně více žen (11 %) než mužů (1 %). 

10 věcí, které jste možná o ženském orgasmu nevěděli:

  1. Každá žena to má jinak, ale podle průzkumů jim trvá zhruba 10-20 minut, aby dosáhly vrcholu.
  2. Ženský orgasmus trvá v průměru 20 vteřin.
  3. Žena může zažít orgasmus i během porodu. Jen si asi moc neužije.
  4. Žena může zažít orgasmus i bez styku. Stačí jí k tomu pouze síla myšlenek, fantazie a správná technika dýchání.
  5. Zvukové projevy prohlubují orgasmus. V tantrickém sexu, pokud žena při orgasmu sténá, naleje se jí sexuální energie i do prsou, krku a hlavy.
  6. Ve vztahu to jde lépe. Ženy dosahují snáze orgasmu s muži, které znají, které milují, kterým důvěřují. Málokterá žena umí dojít k vrcholu během náhodného sexu.
  7. 10-15% žen je takzvaně anorgasmických. Prostě to z nějakého důvodu nejde…
  8. Prvního orgasmu se žena dočká průměrně v 18 letech.
  9. 47% žen dosáhne prvního orgasmu během masturbace.
  10. 49% žen, které trápí migrény, přiznávají, že jim sex, přesněji řečeno orgasmus, na bolest hlavy pomáhá. Takže výmluva „Bolí mě hlava!“ nemá opodstatnění.

Předstírání jako strategie?

Navíc orgasmus někdy předstírá 41 % žen, ale jen 9,3 % mužů. Pro některé ženy to může být něco, co se naučily v zájmu udržení si partnera, jak popisuje uznávaná americká novinářka Katharine Smyth: „Bylo to moje páté rande s Chrisem a už jsme měli sex počtvrté během dvanácti hodin. Začínala jsem fantazírovat o naší společné budoucnosti, když najednou přiznal, že má problém: Vím, že si nebudu sex s tebou užívat, pokud tě neudělám. Když nebudeme sdílet tu vyšší úroveň propojení. Dodal, že kdyby byl můj manžel, chtěl by, abych šla k nejlepšímu terapeutovi.“ Katherine ve svém článku dodává, že orgasmus zatím nikdy nezažila, přestože jí už bylo 40. Sama si užívá sex i bez vyvrcholení, ale byli to právě partneři, komu její orgasmus chyběl. To ji dovedlo až k tomu, že ho začala předstírat. 

Související články

„To samozřejmě není ideální řešení,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení nemocnice Litoměřice. „Nesoulad v dosahování orgasmu patří mezi nejčastější problémy, se kterými páry přicházejí. Je důležité to probrat a domluvit se, jak je možné uspokojit oba, a nehledat problém jen u ženy. Jedním z častých důvodů může být příliš krátká délka styku způsobená předčasnou ejakulací partnera,“ dodává.  

Orgasmická propast

To, že mezi muži a ženami existuje takzvaná orgasmická propast, jste už nejspíš slyšeli. Proč ale? Trefné vysvětlení má profesorka Laurie Mintz, autorka bestselleru o ženské sexualitě: „Hlavním důvodem, i když ne jediným, je špatná znalost klitorisu v naší kultuře,“ uvedla. Západní svět však jeho důležitost v ženské rozkoši postupně objevuje – a je na čase! Ve zmíněném průzkumu se také většina žen shodla, že jim k dosažení orgasmu pomáhá orální (58 %) nebo manuální (77 %) stimulace klitorisu.

„Svědčí o tom obrovský výběr různých pomůcek a přípravků, které se na klitoris zaměřují. Navíc je často pořizují muži svým partnerkám, protože jim chtějí vyvrcholení dopřát. Z analýzy nákupního chování našich zákazníků jsme zjistili, že muži neobjednávají erotické pomůcky jen pro sebe. Ve více než 50 % objednávek, které muži vytvoří, jsou i pomůcky pro ženy. Záleží jim na tom, aby jejich partnerky byly spokojené,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, majitel sexshopu. 

Související články

Stimulace místo penetrace

Právě současné stimulátory na klitoris připomínal i první vibrátor na elektřinu, který vůbec nevypadal jako dilda a vibrátory určené k penetraci. Jeho vynálezce, britský lékař Joseph M. Granville, s ním masíroval klitoris svých klientek, aby jim ulevil od hysterie a celkové nervozity. Nad tím dnes mnozí kroutí hlavou, nicméně to, že uspokojení ženy úzce souvisí s klitorisem, je jasné. A že orgasmus vede k větší ženské pohodě, je jasné taky.  

V některých kulturách je stimulace klitorisu také silně zakořeněná v tradicích. Třeba v africké Rwandě je součástí techniky zvané Kunyaza, s níž je spojená starobylá legenda: Královna se nudila a potřebovala trochu nového vzrušení, tak si zavolala strážce, aby ji potěšil. Strážce byl z milování s královnou nervózní, protože se bál, že pokud to zjistí král, bude o hlavu kratší. Vzal do dlaní svůj penis a nemohl se trefit dovnitř, jak se mu ruce třásly. Královnu to ale natolik vzrušilo, až ji to samotnou dovedlo k ejakulaci. Rwandští muži právě třením klitorisu pomocí svého penisu uchopeného v dlaních dovádějí své partnerky k orgasmu. 

Zdroj: vlasta.cz YOO.cz NBC News

Související články