Čeho je moc, toho je příliš. A na malé špunty, přestože jsou urozeného původu, tím spíš. Proto se vlastně ani není čemu divit, když se královnina pravnoučata začala po pár hodinách ve slavnostním průvodu lehce nudit. Počáteční entuziasmus, kdy osmiletý George, sedmiletá Charlotte a čtyřletý Louis nadšeně mávali příznivcům a rozdávali úsměvy, byl ten tam a princátka se neubránila útrpným výrazům.

Nejvíce pak veřejnost rozesmála reakce čtyřletého prince, který speciálně během letecké akrobatické show předváděl nejrůznější grimasy. Dění na obloze ho ani za mák nezajímalo a pozornost upřel raději na svoji ruku. Nejdříve se do ní štípal a nakonec se do ní s chutí zakousl. Také si mačkal tváře a malíčky si roztahoval koutky úst. Celé komické vystoupení na balkóně Buckinghamského paláce završil zacpáním uší a křikem z plných plic, když do vzduchu vzlétly armádní stíhačky. Maminku Kate i samotnou panovnici jeho nepředvídatelná reakce pobavila.

Nejmladší královské dítko ale nebylo zdaleka jediné, kdo na sebe strhl pozornost. Možnosti zviditelnění během úvodu čtyřdenních bujarých oslav využila organizace Animal Rebellion, která se dosti bizarním způsobem pokusila narušit procesí vojáků. Vojenská kapela stojící v čele byla zřejmě překvapená, když se jim přímo pod nohy vrhla partička mužů bránící práva zvířat. Záměrem skupiny, kterou na místě zpacifikovala londýnská policie, bylo údajně poukázat na nečinnost koruny vůči klimatické krizi a její pokračující podporu masa, rybolovu a mlékárenství.

Program oslav platinového jubilea

čtvrtek 2. června – vojenská přehlídka před Buckinghamským palácem, akrobatický přelet letadel Britského královského letectva, večerní slavnosti světel

pátek 3. června – oslavy pokračují velkou bohoslužbou 

sobota 4. června – uskuteční se derby a platinový koncert s účastí řady světových hvězd

neděle 5. června – budou se konat pouliční party po celé zemi

Zdroj: ČTK napravoumiru.afp.com vlasta.cz