Dobrou zprávou je, že náš mozek má úžasnou schopnost - měnit a vytvářet nová nervová spojení každý den, a to i ve stáří. Říká se tomu neuroplasticita, což znamená, že kapacita naší paměti není pevná, ale spíše tvárná jako plast. Abychom mohli neuroplasticity plně využít, musíme cvičit mozek a starat se o své tělo. Těchto 10 tipů a triků patří k nejúčinnějším metodám pro zlepšení paměti.

Zdroj: Youtube

Naučte se něco nového

Síla paměti je stejná jako svalová síla. Čím více ji používáme, tím je silnější. Ovšem dělat každý den to stejné a očekávat zlepšení nelze. Mozek je třeba zatěžovat stále víc a víc. Paměťovou kapacitu mozku posílíme například novými dovednostmi. Existuje mnoho aktivit, ze kterých si lze vybrat, ale co je nejdůležitější, musíte najít něco, co vás dostane z komfortní zóny a bude mít vaši plnou pozornost. Můžete se učit hrát na hudební nástroj, hrát šachy, vyrábět keramiku, luštit sudoku nebo se naučit nový tanec či cizí jazyk. Výzkumy ukazují, že aktivní mluvení více než jedním jazykem pomůže oddálit nástup problémů s pamětí a demence.

Opakujte a opakujte

Kdykoli se naučíte novou informaci, opakujte si ji. Je tak pravděpodobnější, že ji v paměti udržíte. Opakování posiluje spojení, která se vytvářejí mezi neurony. Informaci či cizí slovíčko si říkejte nahlas, zkuste ho použít ve větě anebo si ho zapište a znovu přečtěte nahlas.

Související články

Mnemotechnické pomůcky

Mnemotechnické pomůcky jsou ideální technikou pro zapamatování dlouhých seznamů.
Mohou být ve formě akronymů, zkratek, písní nebo třeba říkanek. Hojně se využívají zkratky, které se skládají z počátečních písmen víceslovného názvu, jako je například URNA (Útvar rychlého nasazení), nebo NATO (North Atlantic Treaty Organization).

Postavte si „palác mysli“

Technika „palác mysli“, kterou využívali už středověcí mniši a běžná byla i ve starém Řecku, spočívá ve spojování slov se silnými vizuálními podněty ve známém prostředí. Výsledkem je představa jakéhosi paláce plného předmětů, které si dokážete spojit do významů.

Používejte všechny své smysly

Nespoléhejte pouze na jeden smysl, ale zapojte vše, co vám pomůže si pamatovat. Můžou to být barvy, chutě i vůně.

Související články

Neobracejte se hned na google

Moderní technologie mají v dnešním světě jistě své místo, bohužel jsme se ale kvůli nim stali tak trochu "duševně línými". Proto než sáhnete po telefonu a zeptáte se Googlu nebo jiného vyhledavače na nějakou informaci, důkladně se ji pokuste vydolovat ze své mysli. Tento proces pomůže posílit nervové dráhy v mozku.

Zapomeňte na GPS

Další častou chybou je spoléhání se na GPS při každé jízdě autem. Výzkumníci v roce 2013 totiž zjistili, že používání navigace zmenšuje část mozku zvanou hippocampus, která je zodpovědná za prostorovou paměť a přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Čím více se pak zmenšuje hippocampus, tím víc se zvyšuje riziko demence a úpadku paměti. Zkuste proto používání navigace omezit. Třeba zrovna tím, že GPS použijete jen na cestu do místa určení, ale nazpátek zapojíte mozkové závity.

Zaměstnejte se

Nabitý program může udržovat epizodickou paměť vašeho mozku. Dle studie zlepšuje také kognitivní funkce.

Související články

Mějte kolem sebe pořádek

Organizovaný člověk si snadněji pamatuje, to je jasná věc. Proto se nebojte psát si seznamy. Zapomeňte však na počítač či poznámkový blok ve svém chytrém telefonu. Svůj kontrolní seznam si zapište ručně a poté si během dne zkuste vybavit, co na něm je, aniž byste se museli podívat.

Vyhněte se jasným obrazovkám před spaním

Modré světlo vyzařované obrazovkami mobilních telefonů, televizorů a počítačů inhibuje produkci melatoninu, hormonu, který řídí váš cyklus spánku a bdění (cirkadiánní rytmus). Špatně regulovaný spánkový cyklus se může na kvalitě spánku opravdu podepsat. Bez dostatečného spánku a odpočinku se neurony v mozku přetěžují. Nemohou již koordinovat informace, což ztěžuje přístup ke vzpomínkám. Minimálně hodinu před spaním proto vypněte všechna zařízení a dopřejte svému mozku a očím odpočinek.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com/health/how-to-improve-memory verywellmind.com/great-ways-to-improve-your-memory-2795356

Související články