Aby byly bankovky snadno rozpoznatelné, každá má na sobě nějakou osobnost českých dějin a má jinou barvu. Autorem podoby českých bankovek, které platí od roku 1993, kdy došlo ke vzniku samostatné České republiky, je Oldřich Kulhánek.
Vyšší bere, kdybychom měli použít karetní terminologii, takže pojďme začít od nejvyšších bankovek a podobu papírové dvacetikoruny a padesátikoruny najdete níže.
5000 Kč – Tomáš Garrigue Masaryk
Na modré bankovce s nejvyšší hodnotou nemůže být nikdo jiný než „tatíček národa“ Tomáš Garrigue Masaryk. Kromě toho se zde nacházejí také lipové lístky a stuha. Na rubu jsou pražská domovní znamení a gotické a barokní stavby, náhrobní kameny ze židovského hřbitova a gotické znaky.
2000 Kč – Ema Destinnová
Hodnotu dvou tisíc korun českých střeží svou podobiznou operní pěvkyně Ema Destinnová. Dále jsou zde vavřínové snítky a stylizovaná lyra. Na rubu najdete symbolickou hlavu múzy hudby a lyriky Euterpé, housle a violoncello a ještě písmeno D.
1000 Kč – František Palacký
Na fialovorůžové tisícovce, která byla v roce 2008 dokonce vybrána za světovou bankovku roku, je František Palacký, strom s kořeny a arch papíru. Na rubu pak moravsko-slezská orlice a kroměřížský zámek.
500 Kč – Božena Němcová
Oblíbená bankovka v hodnotě 500 Kč má hnědorůžovou barvu a nachází se na ní spisovatelka Božena Němcová. Kromě toho zde najdete ještě rozkvetlou růži. Na rubu můžete vidět dívku s květy ve vlasech, růži, trny a bodláky.
200 Kč – Jan Amos Komenský
Zatímco na pětitisícovce je tatíček národa, na dvoustovce má své místo „učitel národa“, za kterého je považován Jan Amos Komenský. Dále zde najdete otevřenou knihu v půdorysu nizozemského Naardenu, na rubu spojené ruce dospělého a dítěte a knihu s nápisem Orbis pictus.
100 Kč – Karel IV.
Stokorunová bankovka je světle zelená, na líci je zobrazen český král a římský císař Karel IV., gotická klínová klenba, pražský groš, na rubu pak pečeť Univerzity Karlovy a iniciála K ze zakládající listiny UK.
50 Kč – Anežka Česká
Papírová padesátikoruna přestala platit v dubnu 2011. Byla na ní Anežka Česká, pamatujete? Kromě toho růžovohnědou bankovku zdobila ještě klenba kostela sv. Salvátora v Anežském klášteře. Důvodem ke zrušení byla podle ČNB vyšší trvanlivost kovové mince v hodnotě 50 Kč. Papírové bankovky se musí cca co 4 roky měnit.
20 Kč – Přemysl Otakar I.
Když zalovíte ještě hlouběji v paměti, možná si vzpomenete na papírovou dvacetikorunu, která ovšem byla ke konci své platnosti velmi vzácná. Nacházel se na ní český král Přemysl Otakar I., královská koruna a pečeť Zlaté buly sicilské. Důvodem jejího zrušení byla opět horší trvanlivost oproti kovové minci. Papírová dvacetikoruna přestala platit v září 2008.
Kromě těch běžně užívaných při hotovostních operacích existuje celá řada speciálních mincí a bankovek. Vydává je Česká národní banka, obvykle při slavnostních příležitostech, jako bylo 100. výročí republiky v roce 2018. Na pamětní dvacetikoruny s portrétem Tomáše Garriguea Masaryka byli zájemci ochotni vystát i několikahodinovou frontu. Takové mince totiž mají větší než svou vlastní nominální hodnotu.
Zdroj: Vlasta.cz, ČNB - zrušení 50 Kč, ČNB - zrušení 20 Kč, Moneta, Mince Lipka