1. Spojte romantiku s gastroturistikou

Paříž má pověst města lásky. Pokud si tedy představujete, jak Francouzi při západu slunce píší poezii v secesní kavárně a k tomu usrkávají víno, nebudete daleko od pravdy. Hlavní francouzské město všechny tyto scenérie opravdu nabízí. I proto je metropole oblíbenou filmovou lokací. Pokud jste se však do Paříže kromě romantiky vydali i za gastroturistikou, zaměřte se na michelinské restaurace a bistra. Francouzi jsou vyhlášenými labužníky, a tak rozhodně nebudete litovat. Vaše chuťové pohárky budou tančit doslova čardáš!

2. Vyrazte mimo hlavní sezónu

Paříž je krásná v jakémkoli ročním období. Pokud se však nechcete prodírat davy turistů, nejlepší dobou k návštěvě je mimo hlavní sezónu, tedy v dubnu a říjnu. Dalším benefitem jsou pak levnější turistické ceny a okouzlující příroda. Zatímco milovníci jara budou zbožňovat růžové odstíny třešňových květů a obdivovat krajinu probouzející se ze zimního spánku, v říjnu se pak městské parky zahalí do pestrých barev podzimu. Nezapomeňte si nabít své chytré telefony, protože tyhle dechberoucí scenérie budete chtít fotit ostošest!

3. Rezervujte si hotel podle památek

Paříž je rozdělena na dvacet obvodů a čtvrtí. V každém obvodu se přitom nachází jiné památky a atrakce. Hotel proto vybírejte podle toho, co máte v plánu navštívit. Například známá čtvrť Montmartre, kde se nachází nejen bazilika Sacré-Coeur, ale také třeba kabaret Moulin Rouge, leží v obvodu číslo 18. Na hranici 3. a 4. obvodu je pak situována čtvrť Le Marais. Jedná se o kdysi židovskou módní čtvrť, známou také jako SoMa (South Marais). Je plná butiků, galerií a gay barů s četnými košer restauracemi. Travnatý park Place des Vosges je domovem elegantních arkád a muzea Musée Victor Hugo, kde tento spisovatel žil. Pokud vás zajímá, jak žijí francouzští studenti, pak zavítejte do 5. neboli Latinské čtvrti. Je domovem Sorbonnské univerzity a kaváren plných studentů. Také je známá svými knihkupectvími, včetně význačného Shakespeare & Company. Ale pozor, ubytování zde může být dražší, takže se na to připravte!

4. Obujte pohodlné boty

Dlážděné ulice Paříže jsou sice hezké na pohled, ale pro vaše chodidla dost zabijácké. A protože se město nejlépe poznává pěšky, zahoďte podpatky a tvrdé baleríny a nazujte raději ty nejpohodlnější tenisky, které máte. Atrakce totiž nejsou zrovna blízko od sebe – například Eiffelova věž stojí na zcela opačné straně než Notre Dame. Věřte, že po celodenním ťapání uličkami vám za to vaše nožky poděkují.

5. Zkuste hromadnou dopravou a pronájem kol

Dalším skvělým způsobem, jak prozkoumat Paříž, je jízda metrem. Jak na to? Stačí si obstarat průkaz Paris Pass nebo Paris Metro Pass. Pokud vám ale pro pohyb po městě vyhovuje spíš kolo, pak je k dispozici veřejný systém sdílení kol Velib, který nabízí více než 1800 stanic po celé Paříži. Klasické kolo či elektrokolo si můžete půjčit buď na určitou dobu a poté ho vrátit na nejbližší stanici, anebo jezdit do té doby, než vám vyprší platnost.

6. Pozor na chmatáky

Jestliže jste se rozhodli pro jízdu metrem, dávejte si pozor na kapsáře a podvodníky. Právě turisty mají obvykle v hledáčku jako snadný cíl pro svůj lup, proto si nechte důležité dokumenty raději na hotelu. Nenoste s sebou pro jistotu ani velké množství peněz. Spoustu švindlířů potkáte i kolem turistických památek a atrakcí. Někteří z nich například nevinně žádají o podepsání různých srdcervoucích petic anebo nabízejí náramky přátelství. Pokud někoho takového potkáte, vůbec se s ním nebavte a raději rychle odkráčejte. Mohlo by vás to vyjít dost draho.

7. Vozte si cestovní adaptér

Jen málokdo ví, že elektrické zástrčky v Paříži vypadají jinak než ve zbytku světa. Zatímco ty evropské jsou dvoukolíkové, ty francouzské jsou kruhové a hluboké. Luxusní hotely mohou mít ve svých pokojích k dispozici alternativní zásuvky, pokud se však rozhodnete pro levnější pobyt v penzionu či hostelu, tato možnost vám pravděpodobně nabídnuta nebude. Nezapomeňte si proto do kufru přibalit cestovní adaptér! Je to věc, bez které se v dnešní době moderních technologií rozhodně neobejdete.

8. Kontrolujte otevírací dobu restaurací a památek a dělejte rezervace

Možná vám to jakožto zaneprázdněným lidem nedává smysl. Ale pokud jste v Paříži, chovejte se jako Pařížané. Dejte si odpolední siestu, posuňte si večeři na 19:30 a važte si svého odpočinku. Změny v rozvrhu místních prodejců a poskytovatelů služeb mnohdy nemusí mít žádný řád, dny i časy se mohou lišit v průběhu roku, a to především z důvodu změn sezóny a letního času. Proto si zvykněte kontrolovat otevírací dobu alespoň dva dny předem a pro jistotu si rovnou udělejte rezervaci. A to i u turistických památek a nejrůznějších atrakcí. Není totiž nic horšího než dorazit pěšky na místo a zjistit, že před hodinou zavřeli.

Zdroj: klook.com vlasta.cz