Na úvod si zopakujme institut paušální daně. Ten je dobrovolný a kromě pohodlné jedné měsíční platby (tedy současně daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění) také značně zmírňuje byrokracii a papírování.

O paušální daň se nežádá, podnikatelé pouze oznamují přistoupení do příslušného režimu. Finanční úřad oznámení neschvaluje a nemusíte mu nic dokládat. Vstoupit do měsíčního paušálního režimu lze vždy s novým zdaňovacím obdobím, tedy s novým rokem, konkrétně do 10. ledna.

VIDEO: Že paušální daň není pro každého, vám dnes dokáže poradit i umělá inteligence. Podívejte se.

Zdroj: Youtube

Kdo nemůže využít paušální daň

K pohodlnějšímu měsíčnímu paušálnímu režimu se ale nemohou přihlásit plátci daně z přidané hodnoty, OSVČ s příjmy ze závislé činnosti podléhající zálohové dani z příjmů, OSVČ s ročním příjmem nad dva miliony korun nebo OSVČ s jinými zdanitelnými příjmy, které přesně definuje zákon o dani z příjmu. 

Tři pásma paušální daně

Stejně jako v předchozích letech, paušální daň bude rozdělena do tří pásem podle příjmů OSVČ:

  • První pásmo: Toto pásmo je určeno pro podnikatele s příjmy do 1 milionu korun ročně bez dalších podmínek. Pro rozhodný příjem od 1 do 1,5 milionu korun jsou podmínky alespoň 75 % příjmů pochází z činností, kde lze uplatnit 80% nebo 60% výdajový paušál, pro interval od 1,5 do 2 milionu korun je podmínkou, že alespoň 75 % příjmů pochází z činností, kde lze uplatnit 80% výdajový paušál.
  • Druhé pásmo: Týká se OSVČ s příjmy od 1 do 1,5 milionu korun bez podmínek a od 1,5 do 2 milionu korun s tím, že alespoň 75 % příjmů pochází z činností, kde lze uplatnit 80% nebo 60% výdajový paušál.
  • Třetí pásmo: OSVČ s příjmy mezi 1,5 až 2 miliony korun bez dalších podmínek.

Kolik zaplatíme?

Pro první pásmo v roce 2025 vzroste měsíční částka z letošních 7498 Kč na 8716 Kč. Pro OSVČ ve druhém pásmu měsíční platba zůstane na 16 745 Kč a konečně ti registrovaní ve třetím pásmu paušální daně budou nadále platit 27 139 Kč měsíčně.

Pro koho je paušální daň výhodná?

Paušální režim je vhodný především pro OSVČ s nižšími až středními příjmy, které chtějí jednoduchou správu svých daňových povinností. Výhodou je, že živnostníci nemusejí podávat daňové přiznání ani přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovnu.

Pro OSVČ s hrubým ziskem do 600 tisíc korun ročně a uplatněním pouze základní daňové slevy na poplatníka se paušální daň stále vyplatí. Při této roční částce příjmů může být výhodnější o více než 91 tisíc korun oproti běžnému způsobu placení daní. Pro rodiny s dětmi a nárokem na daňový bonus je však situace komplikovanější a výhodnost paušálního režimu závisí na konkrétních výpočtech.

Paušální daň a důchody

Jedním z důvodů vyšších odvodů na sociální pojištění je důchodová reforma, která má zvýšit důchody pro OSVČ. Paušální daň v prvním pásmu obsahuje 1,15násobek minimální zálohy na sociální pojištění, což znamená, že podnikatelé budou mít vyšší základ pro výpočet starobního nebo invalidního důchodu.

I přes zvýšení pojistného tak může být pro OSVČ v dlouhodobém horizontu paušální daň výhodnější. Jinými slovy: OSVČ účastny v dobrovolném paušálním režimu jsou na tom s ohledem na výpočet důchodu lépe než OSVČ platící pouze minimální měsíční zálohu na sociálním pojištění.

Výhled na rok 2026

V roce 2026 se plánuje další růst odvodů na sociální pojištění, které se má navýšit až na 40 % průměrné mzdy. To by pro OSVČ v prvním pásmu znamenalo měsíční platbu až 10 768 Kč.

Tento růst je součástí důchodové reformy, jejímž cílem je zajistit vyšší důchody pro živnostníky. Nicméně pro mnoho OSVČ to bude znamenat další finanční zátěž, což může vést ke změnám v jejich podnikání, nebo dokonce k ukončení činnosti.

Zdroj: vlasta.cz, e15.cz, businessinfo.cz, idnes.cz, techsvet.cz, zpravy.kurzy.cz