Když se řekne peroxid vodíku, mnoha lidem se vybaví lahvička, kterou mají doma nebo třeba v autolékárničce pro dezinfekci ran. Tenhle běžný antiseptický roztok má ale mnohem širší využití – obzvláště když přijde na paškál úklid domácnosti. Skvělým pomocníkem je hlavně díky svým antibakteriálním, antimykotickým a bělicím účinkům. Který tip vyzkoušíte jako první?

1. Zákeřné spáry

Spáry mezi kachličkami, ať už v koupelně, nebo kuchyni, jsou často místem, kde se hromadí nečistoty, mastnota a plísně. Za to se nejen stydíme před návštěvou, ale také můžou představovat problém pro naše zdraví. Naštěstí existuje jednoduché a cenově dostupné řešení, jak si s nimi poradit. Tříprocentní peroxid vodíku je účinný, šetrný a jeho použití snad nemůže být snadnější.

  1. Peroxid vodíku můžete použít jen s vodou. A to tak, že ho s vodou nejprve smíchejte v poměru 1:1.
  2. Následně naneste na spáry a nechte deset minut působit (udělat to můžete například za pomoci rozprašovače, ale postačí i namočená houbička).
  3. Potom si vezměte na pomoc starý zubní kartáček a spáry vyčistěte.
  4. Na závěr omyjte čistou vodou a osušte.

Když nebude výsledek úplně podle vašich představ a spáry nebudou zářit čistotou, máme pro vás ještě jeden tip s jednou surovinou navíc. No ano. Hádáte správně. Zase je to ta soda. Ale když ona prostě funguje, tak jaképak copak!

Extra silná čisticí pasta, která za pomoci ní vznikne, si poradí i s odolnými usazeninami. Na mysli máme jak jinak než jedlou sodu. I ta se s peroxidem míchá v poměru 1:1. Hustou pastu následně naneste na postižená místa v koupelně nebo v kuchyni a opět počkejte několik minut, než se špína začne uvolňovat. Směs během té doby rozloží nečistoty a spáry vybělí. Potom povolejte do služby kartáček, vydrhněte, opláchněte čistou vodou a otřete dosucha. A jestli tohle nepomůže, pak už nebude stačit ani svěcená voda.

2. Zářivé prádlo

Využití peroxidu vodíku v domácnosti je mnohem širší, však jsme vám to také na začátku slibovali, takže spárami rozhodně nekončíme. Pakliže máte pocit, že vaše bílé prádlo není už tak zářivě bílé jako dřív, zkuste přidat peroxid vodíku do pracího cyklu. Stačí nalít asi půl šálku přímo do pračky a pustit ji.

Pomůže zbavit prádlo skvrn a obnoví jeho jas. Skvěle funguje hlavně na pot, krev nebo víno. Peroxid můžete v malém množství použít také přímo na skvrnu před praním a lze ho aplikovat i na znečištěné koberce. V tomto případě ho ale smíchejte s malým množstvím saponátů a teprve potom se vrhněte na drhnutí. Na barevných kobercích a oblečení si s ním ale počínejte opatrně, mohl by změnit jejich barvu. Proto je ideální tento tip nejprve zkusit na malém a ne tolik viditelném místě.

3. Dezinfekce povrchů

Peroxidem smíchaným s vodou v poměru 1:1 se dají dezinfikovat nejrůznější povrchy včetně třeba kuchyňských prkének. Co byste za tenhle tip v covidu dali, že? Dezinfikovat se ale vyplatí i mimo pandemii, i když samozřejmě všeho s mírou a nic se nemá přehánět.

V tomto případě se vám bude hodit rozprašovač, aby byla jeho aplikace co nejpohodlnější. Nezapomeňte nechat směs na površích nějakou dobu působit. Jinak nestihne odvést svou práci a vy jste zbytečně ztratili drahocenný čas. Na závěr setřete hadříkem.

4. Čištění lednice

V lednici se snadno hromadí bakterie, které mohou způsobit nepříjemné zápachy. A ty u potravin určitě nechceme, protože nám můžou pěkně zkazit chuť k jídlu. Pokud tedy zrovna nedržíme dietu, potom by mohla být zkažená chuť k jídlu žádoucí. Ale zpátky k tomu čištění. Peroxid vodíku je skvělý pro dezinfekci všech povrchů uvnitř lednice, protože nezanechává chemický zápach a je šetrný k potravinám.

Jednoduše ho (smíchaný s vodou) nastříkejte na police a stěny lednice, nechte několik minut a potom setřete vlhkým a následně i suchým hadříkem. Nezapomeňte před tím samozřejmě lednici vyklidit.

5. Čištění hraček

Děti si dávají často do pusy hračky, které se povalují různě po bytě nebo domě a jsou neustále vystaveny bakteriím a choroboplodným zárodkům. Peroxid vodíků je skvělou alternativou ne úplně vhodných chemických čističů.

Opět povolejte do služby rozprašovač, smíchejte peroxid s vodou, hračky postříkejte, nechte roztok dělat svou práci a nakonec omyjte. A takhle to můžete dělat pořád dokola a dokola, protože dítě už stihlo všechno zase oslintat a poválet po zemi.

6. Zářivá skla

Peroxid vodíku může být taky vynikající alternativou k běžným čističům na sklo. Nastříkejte ho na skleněný povrch, setřete hadříkem z mikrovlákna a zrcadlo nebo sklo se budou lesknout bez šmouh a otisků.

Tedy aspoň do té doby, než ho manžel poprská zubní pastou a děti ošmatají nenechavými prstíky. Ano, my víme, člověk by se na ten úklid za těchto podmínek snad radši vykašlal. Jenže vám to stejně nedá! Že?

Ale teď žerty stranou. Máme pro vás malé varování. Při práci s peroxidem vodíku nezapomeňte použít rukavice, je sice šetrný a tím, že se rozkládá na vodu a kyslík, i ekologický, ale při delším kontaktu může přece jen pokožku dráždit. A pak byste sice ušetřili na čističi, ale zase by vás stály majlant nejrůznější krémy na ruce.

Zdroj: Vlasta.cz, Amli.com, Homesandgardens.com, Southernliving.com, Realsimple.com, Bhg.com