Devadesátkový fenomén, oblíbenou televizní soutěž, si zamilovali nejen čeští diváci. A dodnes platí označení „ty jsi ale otec Fouras“ za kompliment.
Týmy složené ze šesti nadšenců měly za úkol splnit co možná nejvíc náročných disciplín a dát dohromady indicie, které vedly k odhalení hesla k trezoru plného peněz. Vzpomenete si na úkoly, ze kterých se tajil dech? A na legendární obyvatele pevnosti?
VIDEO: Kdo všechno soutěžil v české verzi soutěže Pevnost Boyard? Podívejte se na odvážné české hvězdy.
Zápasy v bahně, hledání papírku s heslem na břiše pavouků, skoky na laně i logické hádanky nebo překonávání strachů a fobií… To vše zažívali soutěžící, kteří museli překonat sami sebe, někdy si sáhli na dno fyzických sil, jindy kvůli výhře zapomněli na to, že mají strach ze tmy apod.
Soutěž vznikla ve Francii v roce 1990 a brzy se stala fenoménem a koncept koupily desítky evropských televizních stanic.
Otec Fouras, Paklíč a spol.
Šestičlenné týmy přijížděly do pevnosti s cílem vyhrát co nejvíc, ne snad kvůli vlastnímu obohacení, ale aby přispěly co nejvíc na charitu. A průvodci či pomocníky (někdy i trochu záškodníky) jim bylo hned několik postav a postaviček.
Legendární mudrc otec Fouras dával nejzapeklitější hádanky, svalnatý obr či trpaslík se svazkem klíčů zvaný Paklíč budili respekt a obdiv sklízela Felindra, která si rozuměla s tygry.
Česká verze Pevnosti Boyard
Před pár lety vznikla česká verze Pevnosti Boyard, kterou moderoval Libor Bouček, otce Fourase v ní ztvárnil Jan Rosák a extrémní disciplíny plnily známé osobnosti.
Leona Machálková se naučila manipulovat s tarantulí, Jan Čenský šplhal prakticky bez jištění ve výškách a Libora Boučka překvapilo, jak jsou tygři ve skutečnosti obrovští a bojí se jich i samotná Felindra, která je má na starosti.
Pevnosti hrozí zkáza
Francouzská pevnost, kde se napínavá soutěž odehrává, je památkou z dob Napoleona (později se přeměnila na vězení), která se nachází v Atlantickém oceánu mezi ostrovy Oléron a Aix.
Podle francouzského departementu Charente-Maritime je však stavba kvůli nedostatečné ochraně před nápory vln „odsouzena ke zkáze“. Je proto nutná oprava. Práce mají začít v roce 2025 a skončit na přelomu let 2027 a 2028.
Po konci stavebních úprav se počítá s tím, že pevnost bude přístupná veřejnosti. Předpokládaný rozpočet činí 36 milionů eur bez daně a rada departmentu odhlasovala, že na věc schválí 44 milionů eur.
Zdroj: vlasta.cz, e15.cz, blesk.cz, radiozurnal.rozhlas.cz, stream.cz, csfd.cz, ahaonline.cz, iDNES.cz