Češi jsou národem pivařů. Dokonce jsme země, která ve spotřebě tohoto zlatavého moku drží světový rekord. A protože jsme na toto prvenství právem pyšní, všechno se u nás – nadneseně řečeno – točí kolem piva. Soukromé minipivovary, které se zaměřují na tradiční i netradiční pivní speciály, rostou jako houby po dešti, pivní festivaly po celé republice jsou nacpané k prasknutí, vtipnou událostí jsou pak pivní pochody a velké oblibě se těší i pivní lázně a masáže. A co vy, jste pravý pivní znalec? Zkuste si náš kvíz!

KVÍZ: Češi, národ pivařů aneb otestujte, zda patříte mezi pivní znalce?

Co říkají čísla?

Podle průzkumu šumavského pivovaru Kout z roku 2021 si „na jedno“ minimálně jednou týdně zajde až 55 % české populace. U jediného půllitru to ale obvykle neskončí, v průměru za jeden večer vyzunkneme 2-3 piva.

Prim hraje „plznička"

Nejoblíbenějším čepovaným mokem v restauracích je pak mezi Čechy tradiční „plznička“, neboli Pilsner Urquell. Na druhém místě dále skončil Kozel a třetí místo v oblíbenosti si vysloužil Radegast. Co se týče lahvových piv, i zde má jasnou převahu Plzeňský prazdroj. A to i přesto, že se nabídka neustále rozšiřuje a lidé sahají i po jiných značkách. Velkým hitem se v posledních letech, a v létě především, staly cidery a nealko piva.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.org pivovarkout.cz

Související články