Nejteplejší týden byl podle Českého hydrometeorologického ústavu ten, který právě skončil, a byl teplotně nadprůměrný. Horka, kdy teploměry ukazovaly i třiatřicet stupňů ve stínu, střídaly bouřky a přívalové deště.

První tři týdny v červenci by už mělo být ale příjemněji, 22–26 °C ve dne, v noci pak mezi 10 a 15 stupni Celsia. Srážkově by mělo být toto období průměrné.

Zdroj: Youtube

Jaký bude prodloužený víkend

Chystáte se vyrazit na kolo nebo na dovolenou během prodlouženého víkendu 5.–7. července? Můžete být v klidu, vypadá to, že nás čeká příjemných 23–26 stupňů Celsia přes den, večer bude teplota kolem 14 °C. Prodloužený víkend by tedy měl být spíše v mezích dlouhodobého průměru. Pro cyklistiku a pěší turistiku naprosto ideální.

Počasí v první dekádě

V prvních deseti červencových dnech bude počasí polojasné až oblačné, občasné přeháňky, teploty by se měly pohybovat mezi 23 a 27 stupni Celsia. V maximech se ale připravte i na 30 °C, pravděpodobně hned po prvním červencovém víkendu se teploty vyšplhají i nad 30! Ve skutečnosti mohou být ještě vyšší, tak s tím počítejte a nezapomínejte dostatečně pít.

Počasí v druhé dekádě

Od 11. do 20. července bude převážně polojasno, denní teploty by se měly pohybovat mezi 23 a 27 °C, v maximech nás ale opět mohou překvapit teploty kolem třicítky. Objevit se můžou i bouřky, kvůli nahromaděnému teplu, a také lokální dešťové srážky.

Počasí ve třetí dekádě

Od 21. do 31. července by mělo být příjemně, mezi 24 a 27 °C, meteorologové ovšem varují, že místy se může teplota opět vyšplhat na 30 °C. Většinou bude obloha jasná až polojasná, nepřekvapí ani bouřky a občasný déšť. Koncem července se mírně ochladí, bude spíše pod mrakem.

Dlouhodobé průměry a teplotní rekordy

Červenec je v průměru nejteplejší měsíc v roce. Nejvyšší teplotu naměřili v roce 2006, kdy průměrná teplota byla 25 °C, dlouhodobý průměr je 19,7 °C. Poslední roky jsou také ve znamení častých extrémů v počasí, kdy jsme zaznamenali vlny veder, při nichž teplota přesáhla 35 °C (v roce 2019).

Mnohem více se také vyskytují bouřky a přívalové deště. Odborníci to dávají za vinu klimatickým změnám, které mají vliv i na lokální počasí. Extrémní vedra tak můžeme v budoucnu očekávat mnohem častěji.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, meteoprog.com, chmi.cz