Ačkoliv to ještě na začátku měsíce vypadalo velmi nadějně a všichni jsme se radovali z bohaté sněhové nadílky, jen pár dní před Vánocemi nám zůstaly oči pro pláč. Počasí je venku totiž jako na houpačce a připomíná vše, jen ne prosinec.

Zdroj: Youtube

Kromě toho, že se ve čtvrtek odpoledne do České republiky přihnal opravdu silný vítr, ho večer doprovodily i silné bouřky a na některých místech i krupobití. Jak se domnívají lidé na sociálních sítích, počasí se zbláznilo. „Tohle je opravdu hrozné, počasí se zbláznilo,“ napsala jedna z komentujících. „Tohle není normální, bouřka v prosinci, vítr, nejde elektřina, nastala totální apokalypsa,“ dodala jiná žena, kterou bouřka také zastihla a bála se, že jí vichřice vytluče okna.

Bouřky v zimě nejsou výjimečné

Se zimou máme spojený sníh a tuhé mrazy. Není proto divu, že nás hromy a blesky na prosincové obloze dokážou vylekat. Ačkoliv jsou však zimní bouřky méně časté, ve skutečnosti představují běžný meteorologický jev, který vzniká v důsledku prudkých teplotních rozdílů mezi studeným a teplým vzduchem. Když teplý vzduch stoupá nad studený, vytvářejí se bouřkové mraky, jichž jsme nyní byli svědkem.

Jaké budou Vánoce?

Přestože do Štědrého dne zbývá jen pár dní, podle předpovědi meteorologů to vypadá, že Vánoce mají šanci být na sněhu – ale pouze v horských oblastech. V nížinách sice sníh spatříme, ale do štědrovečerní večeře rozhodně nevydrží. „Na S a V Čech, na Vysočině a částečně na Moravě může během soboty na krátký čas připadnout od poprašku do 15 cm nového sněhu. Hned ráno 24. 12. se zase začne od západu rychle oteplovat a sníh bude do večera minulostí,“ napsali meteorologové.

Někteří se však shodují na tom, že za toto počasí může vyšší moc. Jiní v něm dokonce vidí proroctví Baby Vangy, která pro letošní rok předpovídala nezvyklé výkyvy počasí, silný vítr, živelné pohromy a jiné přírodní katastrofy.

Pranostiky na prosinec

Znáte nejznámější pranostiky? Pojďme si je připomenout:

  • Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
  • Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží.
  • Prosinec naleje a leden zavěje.
  • Jsou-li v zimě po cestách ledy, podaří se výborně zelí.
  • Lepší Vánoce třeskuté než tekuté.

Zdroje: Vlasta.cz Facebook.com Meteoradar

Související články